صفحه اصلی تماس با ما

نقش عشق در ارتباط موثر

اطلاعیه مسابقه سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری

عشق و نزدیکی به خدا

درقسمت پیشین،بحث به اینجا رسید که نیروی محبت و عشق در جلب و جذب مخاطب و گسترش فرهنگ و ارزش‌های اسلامی از موثرترین و عظیم‌ترین نیروهایی است که در سیره نبوی و مکتب علوی موج می‌زند.

با بهره‌گیری از کتاب "سیری در سیره نبوی"، با محورها و مهارت‌های نبی گرامی اسلام در حوزه ارتباطات و پیام‌رسانی و راز و رمز جذب توده‌های عظیم مردمی به ویژه نسل جوان به مکتب و مرام خاتم انبیاء، حضرت محمد(صلی الله علیه و آله) آشنا شدیم. و تاکید و تأملی بر کتاب بسیار ارزشمند "جاذبه و دافعه علی"، مرور و مطالعه گوشه‌ای از جاذبه‌های ارتباطی و پیام‌رسانی امام اول شیعیان، امیرمومنان علی (علیه‌السلام) را آغاز نمودیم.

آنچه مسلم است جوهر و گوهر اصلی ارتباطات در مکتب اسلامی و قرآنی، شور عشق و موج محبت مبتنی بر عقل و روحی بود و انبیاء و ائمه اطهار(علیهم‌السلام) با تکیه و تاکید بر این مهم، توانستند پایداری و پویایی مکتب و مرام خویش را تضمین نمایند.

در همین راستا، قرآن خطاب به رسول گرامی اسلام می‌فرماید:

نیکی و بدی یکسان نیست[بدی را] با آنچه نیکوتر است رفع کن که ناگاه[خواهی دید] همان کسی که میان تو و او دشمنی بود، چون دوستی صمیمی گشته است. (فصلت/ 34)

 

مهر و محبت عامل پایداری دولت

در این باره همین بس، بداینم و بخوانیم که امیر مومنان در فرمان خویش به مالک اشتر آنگاه که او را به زمامداری مصر منصوب می‌کند در باره رفتار با مردم چنین توصیه می‌کند:

«احساس مهر و محبت به مردم را و ملاطفت با آنها را در دلت بیدار کن ... از عفو و گذشت به آنان بهره‌ای بده همچنان که دوست داری خداوند از عفو و گذشتش تو را بهره‌مند گرداند.» (نهج البلاغه، نامه 53)

 اگر علی همه فضائل انسانی را که داشت می‌داشت، آن حکمت و آن علم، آن فداکاریها و از خود گذشتگی‌ها ... آن ایثار، آن مروت و مردانگی نسبت به دشمن و ... اگر علی همه اینها را که داشت می‌داشت اما رنگ الهی نمی‌داشت، مسلماً این قدر که امروز عاطفه‌انگیز و محبت‌خیز است نبود

«قلب زمامدار بایستی کانون مهر و محبت باشد نسبت به ملت، قدرت و زور کافی نیست. با قدرت و زور می‌توان مردم را گوسفندوار راند ولی نمی‌توان نیروهای نهفته آنها را بیدار کرد و به کار انداخت، نه تنها قدرت و زور کافی نیست، عدالت هم اگر خشک اجرا شود کافی نیست، بلکه زمامدار همچون پدری مهربان باید قلباً مردم را دوست بدارد و نسبت به آنان مهر بورزد و هم باید دارای شخصیتی جاذبه دار و ارادت آفرین باشد تا بتواند اراده آنان و همت آنان و نیروهای عظیم انسانی آنان را در پیشرو هدف مقدس خود به خدمت گیرد.» (جاذبه واقعه علی علیه‌السلام، مطهری، ص71) در اینجا به جاست که اندکی راجع به ماهیت عشق و وجوه تمایز عشق اطاعت آور و پایدار و موثر و عشق بی فروغ و ناپایدار بیندیشیم.

دوستی با امام علی
آیا عشق هدف است یا وسیله؟

«بحث‌های گذشته در باب عشق و محبت مقدمه بود و اکنون می‌خواهیم به نتیجه برسیم. مهمترین بحث ما (که در حقیقت بحث اصلی ما است) اینست که آیا عشق و علاقه به اولیاء و دوستی نیکان، خود هدف است یا وسیله‌ای برای تهذیب نفس و اصلاح اخلاق و کسب فضائل و سجایای انسانی.

 

عشق بی فروغ

در عشق‌های حیوانی، تمام عنایت و اهتمام عاشق به صورت معشوق و تناسب اعضا؛ و رنگ و زیبایی پوست اوست و آن غرائز است که انسان را می‌کشد و مجذوب می‌سازد، اما پس از اشباع غرائز دیگر آن آتش‌ها فروع ندارد، و به سردی می‌گراید و خاموش می‌گردد.

 

عشق اطاعت آور

اما عشق انسانی همچنان که گفتیم حیات است و زندگی، اطاعت‌آور است و پیرو ساز، و این عشق است که عاشق... می‌کوشد تا جلوه‌ای از معشوق باشد و کپیه‌ای از روش‌های او.» (همان، ص 72) «محبت به سوی مشابهت و مشاکلت می‌راند. قدرت محبت سبب می‌شود که محب به شکل محبوب در آید. محبت مانند سیم برقی است که از وجود محبوب به محب وصل گردد، و صفات محبوب را به وی منتقل سازد. و اینجاست که انتخاب محبوب اهمیت اساسی دارد. لهذا اسلام در موضوع دوست‌یابی و اتخاذ صدیق [و انتخاب همسر؛ همسفر، رهبر و راهنما] بسیار اهتمام ورزیده و در این زمینه آیات و روایاتی بسیار وارد شده است، زیرا دوستی همرنگ ساز است و زیبا ساز و غفلت آور، آنجا که پرتو افکند عیب را هنر می‌بیند و خار را گل و یاسمن(همان، ص 74) ... بشر به اکسیر محبت نیکان و پاکان سخت نیازمند است که محبت بورزد و محبت پاکان او را با آنها هم رنگ و هم شکل قرار دهد.(همان، ص 75)

از جمله حقایق تاریخی اسلام که موجب اعجاب هر بیننده و محقق انسان شناس و جامعه شناس است، انقلابی است که اسلام در عرب جاهلی به وجود آورد.

محبت به پاکان، عامل تهذیب و تقلید

تجربه نشان داده است که آن اندازه که مصاحبت نیکان و ارادت و محبت آنان در روح موثر افتاده است، خواندن صدها جلد کتاب اخلاقی موثر نبوده است.

مولوی پیام محبت را به ناله‌ی نی تعبیر کرده است، می‌گوید:

همچو نی زهری و ترباقی که دید؟   همچو نی دمساز و مشتاقی که دید؟

هر که را جامه ز عشقی پاک شد   او ز حرص و عیب کلی پاک شد

شاد باش ای عشق خوش سودای ما  ای طبیب جمله علت‌های ما

حضرت محمد(ص)

گاهی بزرگانی را می‌بینیم که ارادتمندان آنان حتی در راه رفتن و لباس پوشیدن و برخوردها و ژست سخن، از آنان تقلید می‌کنند، این تقلید اختیاری نیست، خود به خود و طبیعی است. نیروی محبت و ارادت است که در تمام ارکان هستی محب اثر می‌گذارد و در همه حال او را همرنگ محبوب می‌سازد. این است که هر انسانی باید برای اصلاح خویش دنبال اهل حقیقتی بگردد و به او عشق بورزد. تا راستی بتواند خویش را اصلاح کند... ملای رومی یکی از آن افراد است. او از اول این چنین سوخته و پرهیجان نبود. مردی دانشمند بود اما سرد و خاموش در گوشه‌ای از شهرش مشغول تدریس بود. از روزی که با شمس تبریزی برخورد کرد و ارادت به او دل و جانش را فرا گرفت دگرگونش ساخت و آتشی در درونش بر افروخت و همچون جرقه‌ای بود که در انبار باروت افتاده است، شعله‌ها افروخت. مثنوی او بی شک یکی از بزرگ‌ترین کتابهای جهان است. اشعار این مرد همه‌اش موج است و حرکت. دیوان شمس را به یاد مراد و محبوب خویش سروده است...

بلبل از فیض گل آموخت سخن  ورنه نبود  این همه قول و غزل تعبیه در منقارش

از این جا می‌توانیم استفاده کنیم که کوشش و کشش، با فعالیت و انجذاب باید همراه باشند. از کوشش بدون جذبه، کاری ساخته نیست کما این که کشش بدون کوشش به جایی نمی‌رسد. (همان، ص 81)

 

عشق، عامل انقلاب

«از جمله حقایق تاریخی اسلام که موجب اعجاب هر بیننده و محقق انسان شناس و جامعه شناس است، انقلابی است که اسلام در عرب جاهلی به وجود آورد. روی حساب عادی و با ابزار آموزش‌ها و پرورش‌های معمولی اصلاح چنین جامعه‌ای احتیاج به گذشت زمانی بسیار دارد تا نسل کهنه و مانوس با رذائل منقرض گردد و از نو نسلی جدید پی ریزی شود امّا از اثر جذبه‌ها و کشش‌ها نیز نباید غافل بود که گفتیم همچون زبانه‌های آتش ریشه‌سوز مفاسد است.

گاهی بزرگانی را می‌بینیم که ارادتمندان آنان حتی در راه رفتن و لباس پوشیدن و برخوردها و ژست سخن، از آنان تقلید می‌کنند، این تقلید اختیاری نیست، خود به خود و طبیعی است. نیروی محبت و ارادت است که در تمام ارکان هستی محب اثر می‌گذارد و در همه حال او را همرنگ محبوب می‌سازد. این است که هر انسانی باید برای اصلاح خویش دنبال اهل حقیقتی بگردد و به او عشق بورزد.

غالب یاران رسول خدا به آن حضرت عشق می‌ورزیدند و با مرکب عشق بود که این همه راه را در زمانی کوتاه پیمودند و در اندک مدتی جامعه‌ی خویش را دگرگون ساختند. (همان، ص 92)

تا اینجا ارزش و اثر عشق و محبت در ایجاد کشش و جاذبه و رونق‌بخشی به ارتباطات انسانی را مرور کردیم و دانستیم که عشق به خوبان و خوبی‌ها، از اصلی‌ترین پیش‌نیازهای متقاعدسازی مخاطب و جلب و جذب آنان به شمار می‌آید. و نیز معلوم گشت که عشق پاکان وسیله‌ای است برای اصلاح و تهذیب نفس نه این که خود هدف باشد.

در این بخش از مطالب نگاهی می‌اندازیم به رمز و راز جاذبه امیرالمومنین علی(علیه‌السلام) و نیز نحوه تعاملات توأم با مهر و محبت آن حصرت با افشار و گروه‌های مختلف و از جمله دشمنانش.

امام علی (علیه السلام)
رمز جاذبه جاودانه علی(علیه‌السلام)

امروزه بشر، در محاصره و گرداب نفاق و ریا، پوچی و تنهایی، اضطراب و اعتیاد، غرور و استکبار، هیجان و شادی‌های دروغین، فقر و فاصله طبقاتی، ارتباطات و دوستی‌های سرد و منجمد! و زندگی بی روح و بیگانه با عشق و محبت در جستجوی الگویی چند بعدی با پیامی منطبق با فطرت پاک انسانی و جاذبه‌های زیبای معنوی می‌باشد. لذا طرح و تبیین شخصیت برجسته، جهان شمول و با کرامت علی (علیه‌السلام) از ضروریات قطعی و بدیهی در عصر و نسل حاضر به شمار می‌آید.

به راستی رمز جاذبه جاودانه علی(علیه‌السلام) در چیست؟ گفته‌اند و تجربه نیز این را می‌نمایاند که مبانی قدرت و جاذبه متناسب با رویکردهای متفاوت در شش محور اصلی خلاصه می‌شود: 1- پست و ریاست، 2- رفاه و ثروت، 3- زیبایی و جلوه‌های ظاهری، تنومندی و قدرت بدنی، 5- علم و دانش 6- ایمان و نیایش رمز.موفقیت امام علی(علیه‌السلام) ایجاد صمیمت و نفوذ و سیطره بر دلها و فکرها کدامیک از محورها و مراتب بالا بود؟ معیار و مهارت آن حضرت در تعاملات و ارتباطات اجتماعی، فرهنگی و سیاسی چه بود که این چنین «عشق‌ها را برانگیخته و دلها را به خود شیفته ساخته و رنگ حیات جاودانگی گرفته و برای همیشه زنده است؟ ...

اگر رابطه‌مان را با خدا و اولیای الهی اصلاح کنیم، آنگاه رابطه ما با خود، خانواده، خویشان، شهروندان سامان یافته و هدفمند خواهد شد

مسلماً ملاک دوستی از جسم او نیست، زیرا جسم او اکنون در بین ما نیست و ما آن را احساس نکرده‌ایم. و باز محبت علی از نوع قهرمان دوستی که در همه ملت‌ها وجود دارد نیست. هم اشتباه است که بگوییم محبت علی از راه محبت فضیلت‌های اخلاقی و انسانی است، و حب علی، حب انسانیت است. درست است که علی مظهر انسان کامل بود و درست است که انسان نمونه‌های عالی انسانیت را دوست می‌دارد، اما اگر علی همه این فضائل انسانی را که داشت می‌داشت، آن حکمت و آن علم، آن فداکاریها و از خود گذشتگی‌ها ... آن ایثار، آن مروت و مردانگی نسبت به دشمن و ... اگر علی همه اینها را که داشت می‌داشت اما رنگ الهی نمی‌داشت، مسلماً این قدر که امروز عاطفه‌انگیز و محبت‌خیز است نبود.

علی از آن نظر محبوب است که پیوند الهی دارد. دل‌های ما به طور ناخود آگاه در اعماق خویش با حق سَر و سِر و پیوستگی دارد، و چون علی را آیت بزرگ حق و مظهر صفات حق می‌یابند به او عشق می‌ورزند. در حقیقت پشتوانه عشق علی، پیوند جان‌ها با حضرت حق است که برای همیشه در فطرت‌ها نهاده شده و چون فطرت‌ها جاودانی است مهر علی نیز جاودان است. نقطه روشن در وجود علی بسیار است، اما آنچه برای همیشه او را درخشنده و تابان قرار داده است، ایمان و اخلاص اوست و آن است که به وی جذبه الهی داده است.»(همان، ص 100 الی 102)

بنابراین اگر در تلاشیم تا آرامش و دوستی، صمیمت و صفا، صداقت و همدلی را در خانه و خانواده، مدرسه و دانشگاه، اداره و اجتماع نهادنیه کنیم، و فسادسوزی راه بیندازیم و آمار رو به افزایش اعتیاد و بزهکاری و طلاق و آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهیم، از محورهای شش‌گانه قدرت و جاذبه، ماندگارترین آنها، همانها که الگوی کامل انسانیت، امام علی(علیه‌السلام) دارا بود، دین و دانایی و تأکید و تکیه بر ماندگارترین محورها و معیارها(ایمان و اخلاص) را برگزینیم. اگر رابطه‌مان را با خدا و اولیای الهی اصلاح کنیم، آنگاه رابطه ما با خود، خانواده، خویشان، شهروندان سامان یافته و هدفمند خواهد شد. این، یعنی توسعه یافتگی. توسعه یافتگی نامتوازن و یک بعدی (آنچه که امروز در مغرب زمین شاهدش هستیم) خود بزرگ‌ترین معضل و مانع توسعه یافتگی واقعی است.


سید صالح زاهدی، گروه دین و اندیشه تبیان

 

توجه : در صورت ناقص بودن مطلب لطفا به لینک منبع مراجعه بفرمایید.
 برچسب ها : 

ارتباط

موثر

نقش

عشق

 منبع : Tebyan.net   لینک منبع : نقش عشق در ارتباط موثر
مطالب مرتبط  با نقش عشق در ارتباط موثر
نقش عشق در ارتباط موثر
نقش عشق در ارتباط موثر اطلاعیه مسابقه سیر مطالعاتی آثار شهید مطهری درقسمت پیشین،بحث به اینجا رسید که نیروی محبت و عشق در ...
نقش ایمان در عشق به همسر
نقش ایمان در عشق به همسر دوستی و علاقه محور و اساس خانواده است و اگر نباشد زندگی جهنمی سوزان و محیطی سرد و بی روح است، البت ...
نقش والدین در ارتباط با لكنت زبان كودك
نقش والدین در ارتباط با لكنت زبان كودك در قسمت قبل در مورد برخورد با كودكانی كه لكنت دارند ، نكاتی را متذكر شدیم ...
عشق در نقشی مادرانه
عشق در نقشی مادرانه «مواظب باش کیف پولت را فراموش نکنی»، «می دانی ماشین بنزین ندارد؟»، «اگر با این لباس نازک بیرون بروی ...
نقش آسپیرین در ازدیاد عشق
نقش آسپرین در ازدیاد عشق   خانم و آقای عزیز در این مقاله شما با سه راهکار برای ارتباط بهتر با همسرتان آشنا می شوید. آسپ ...
با برقراری ارتباط مناسب با همسر و تغییر در رفتار خود و قدردانی از او زندگی توأم با عشق داشته باشید.
با برقراری ارتباط مناسب با همسر و تغییر در رفتار خود و قدردانی از او زندگی توأم با عشق داشته باشید. چه كنیم تا ازدواجمان توأم ...
نقش گرانی در اخلاق و رفتار مردم !!
نقش گرانی در اخلاق و رفتار مردم با وجود اینكه هنوز چند روزی به تحویل سال جدید زمان باقی است، اما با عبور از خیابان ها و ...
نقش و برکات ذکر حوقله
نقش و برکات ذکر حوقله کسی حقیقتا شایستگی گفتن «لا حول و لا قوّة إلّا باللّه» را دارد که به مرتبه توحید اَفعالی رسیده ب ...
3 عاملی که موجب قطع ارتباط می شود!
3 عاملی که موجب قطع ارتباط می شود! در روایت آمده سه عامل قطع ارتباط انسان هاست. چنانچه فرموده اند که این سه عامل برای پای ...
14روش برای ارتباطی الهی با دیگران
14 روش برای ارتباطی الهی با دیگران انسان موجودی اجتماعی بوده و همچون اعضای یک پیکر با هم نوعان خود و در ارتباط با آنان می ...
2راه ابراز عشق و محبت به خداوند!!
2راه ابراز عشق و محبت به خداوند!! حضرت علی ـ علیه السّلام ـ فرمودند: كسی كه دوست دارد بداند جایگاه او در نزد خداوند چگونه ا ...
7 گام در ارتباط مؤثر و دینداری!
هفت گام در ارتباط موثر و دینداری انسان موفق، انسانی است که بتواند با خود، دیگران و حتی پدیده های طبیعی ارتباطی موثر و ...
کدام عشق در اسلام پذیرفته است؟!
کدام عشق در اسلام پذیرفته است؟! از اقسام مختلف عشق کدام یک از نظر اسلام صحیح است؟ واژه ی «عشق» در واژه نامه ...
آموزش عشق ورزی به خدا در دعای عرفه
آموزش عشق ورزی به خدا در دعای عرفه روز عرفه، نماد معرفت و نماد ابراز عشق به خداوند یكتاست. هر آن کسی که قدم در راه ...
عشق به دیگران، عشق خدا را از ما می‌گیرد؟!
عشق به دیگران، عشق خدا را از ما می‌گیرد؟! آیا دوست داشتن به غیر از خدا، موجب کاهش محبت خدا به ما می‌شود؟ حتی دوست داشتن اهل ...
نقش بی بدیل ماه رمضان در تربیت دینی !
نقش بی بدیل ماه رمضان در تربیت دینی خدای رحمان هر آنچه را که واجب اعلان فرموده برای جسم و جان و جوهر فردی و اجتماعی انسان نه ...
نقش اثر گذار خلوت شب در رشد معنوی و کمال
نقش اثر گذار خلوت شب در رشد معنوی و کمال امام صادق(علیه السلام) می فرماید: پاداش هر کار شایسته ای در قرآن کریم بیان شده ا ...
نقشه گمشده سه گنج بزرگ دنیا!!
نقشه گمشده سه گنج بزرگ دنیا!! کافی است نگاهی به چهره شهر در ساعات اولیه روز بیندازیم تا از فقدان یک گنج بزرگ آگاه شویم، ...
نقش روزه در حل مشکلات
نقش روزه در حل مشکلات در حدیث آمده است: هرگاه برای کسی مشکل یا حادثه خاصی پیش آمد باید برای دفع یا رفع آن روزه بگیرد. روزه، ...
روزه داری و ارتباطات نامشروع با نامحرم!!
روزه داری و ارتباطات نامشروع با نامحرم!! «هر کس با زن نامحرمی شوخی کند، برای هر کلمه که با او در دنیا گفته است، خداوند ا ...
نقش عدد 40 در زندگی بشر
نقش عدد 40 در زندگی بشر (اربعین گرفتن) به این معنا نیست كه انسان چهل شبانه‏روز، كوشش كند تا به مقام اخلاص برسد و نیز ...
ارتباط نهی روایات با مسئله دوچرخه سواری بانوان
ارتباط نهی روایات با مسئله دوچرخه سواری بانوان روایات وارد شده، بانوان را از نشستن بر زین و سوارکاری نهی می‌کند و شدت نهی ...
نقش انسان در سقوط و گمراهی خود
نقش انسان در سقوط و گمراهی خود اگر در جنگ درون انسان بُعد ناسوتی بر بُعد ملکوتی غلبه کند و بر آن پیروز شود، آنگاه روح ...
نقش بندگی در اخلاق اجتماعی
نقش بندگی در اخلاق اجتماعی  لطفا در مورد نقش بندگی در اخلاق اجتماعی و جایگاه آن در اخلاق اجتماعی برایم توضیح دهید؟ ...
عشق مجازی را راحت خدایی کنیم
عشق مجازی را ،راحت خدایی کنیم !! چگونه می شود برای  خداوند دوست داشت؟می خوام همسر و فرزندانم را برای  خداوند دوست داشته باشم ...
فوت و فن ابراز عشق به خدا
فوت و فن ابراز عشق به خدا ! می دانیم که خداوند متعال الرحم الرحمین است و نهایت محبت را به ما بندگانش دارد ، و ما از این محبت ...
سفر عشق
سفر عشق      دیدگان باور ندارند این همه لطف و صفا عـشـق بـازی با خدای عاشـق مهر و وفا خـانه کـعـبه کجا  و مـن کجا  ...
نقش گناه در محروم گشتن از روزى
نقش گناه در محروم گشتن از روزى منفورترین كارها نزد ائمه(علیهم السلام) گناه است. گناه همانند مردار گندیده است و كسانى كه چ ...
نقش استغفار در گشایش گرفتاری ها
نقش استغفار در گشایش گرفتاری ها  در روزگاری که انواع سختی‌ها زندگی‌ها را درگیر خود ساخته‌اند سۆالی اساسی ذهن ...
باز تشنگی باز گرسنگی و باز عشق
باز تشنگی باز گرسنگی و باز عشق    ماه رمضان، ماه  خدا و زمان پالایش جسم و جان است که به انسان باز هم این فرصـت داده می شو ...
نقش گناه در محرومیّت از روزی
نقش گناه در محرومیّت از روزى گناه فرمولها را تغییر مى دهد و اسباب ظاهرى را بى اثر مى سازد. قرآن به ما مى فهماند که غیر از اس ...
نقش تواضع در زندگی
نقش تواضع در زندگی اسلام , براى رساندن انسان به سعادت و كمال  در همه زمینه هاى مادى و معنوى , برنامه جامع و كامل دارد. هن ...
نقش توفیق در پیشرفتهای ما
اثر توفیق در پیشرفت انسانها انسان در انجام كارهاى خیر، نیاز به عنایت و توفیق از جانب خداوند بزرگ دارد و تا توفیق الهى شام ...
نقش خودباوری در تولید ثروت
نقش خودباوری در تولید ثروت ! كاری كه انسان انجام می‌دهد وسیله‌ای برای كسب و درآمد است. اما باید توجه داشت كه كیفیت كار و ...
نقش اخلاق در افزایش در آمد
نقش اخلاق در تولید ثروت و افزایش درآمد همه مردم از رونق كسب و كار و افزایش درآمد شان خرسند و شادمان می‌شوند. البته برای ع ...
می خواهم با کسی ارتباط نداشته باشم
می خواهم با کسی ارتباط نداشته باشم رسول اكرم صلی‏الله‏علیه‏و‏آله می‏فرماید: نیكی، انسان را از مرگ‏های بد در امان می‏دارد؛ ...
ارتباط تجمل گرایی با اسراف
ارتباط تجمل گرایی با اسراف تفاخر از دیگر عللی است که قرآن برای بیماری و نابهنجاری چشم و هم چشمی برمی‌شمارد. در سوره تکاثر ...
نقش اراده در کسب فضایل اخلاقی
نقش اراده در کسب فضایل اخلاقی اراده نقش اساسى براى رسیدن به فضایل اخلاقى ایفا مى کند زیرا انسان، با اراده و اختیار خود است ک ...
برای نماز اول وقت نقشه بکشید
برای نماز اول وقت نقشه بکشید شاید جوان به‌خصوص در این زمان‌هایی که شب‌‌ها کوتاه است و اذان صبح خیلی زود اتفاق می‌افتد ...
نجات از جنون عشق مجازی
نجات از جنون عشق مجازی گوهرشاد، همسر شاهرخ میرزا، زنى مؤمن و با تقوا بود که مسجد گوهرشاد که در کنار حرم امام رضا علیه السل ...
عشق واقعی!
عشق واقعی! روزی شخصی در حال نماز خواندن در راهی بود و مجنون بدون این كه متوجه شود از بین او و مُهرش عبور كرد. مرد نماز ...
راه‏هاى تقویت ارتباط با خدا - شرایط قبولی نماز از زبان امام صادق 1
شرايط قبولي نماز از زبان امام صادق عليه السلام قسمت اول: راه‏هاى تقويت ارتباط با خدا   قال الصادق عليه السلام « يا اب ...
شرایط قبولی نماز از زبان امام صادق علیه السلام - قسمت دوم: ارتباط سالم با خلق خدا و آثار آن
شرايط قبولي نماز از زبان امام صادق عليه السلام   قسمت دوم: ارتباط سالم با خلق خدا و آثار آن   انسان بايد همان‏گونه ...
نماز شب ، نشان عشق و محبت
نماز شب، نشان عشق و محبت نماز شب، نشان عشق و محبّت انسان به آفریدگار است و این علاقه، انسان را از خواب جدا می‌كند و به راز و ...
در كوی عشق...
در كوی عشق... "مناجات المحبین" زین آتش نهفته كه در سینه من است خورشید شعله ایست كه در آسمان گرفت الهی من ذاا ...
عشق به امام حسین (ع) کوچک و بزرگ نمیشناسد...
عشق به امام حسین (ع) کوچک و بزرگ نمیشناسد... تو هر سنی که باشی دوستی و علاقه به امام حسین (ع) رو میتونی درک کنی. وقتی کودکیم کن ...
نقشه‌ی گنج قارون
نقشه‌ی گنج قارون   همه ی ما می دانیم که قارون با گنجهایش در زمین فرو رفت پس لااقل به همین یک دلیل هم می توانیم ادعا کنیم که ...
بهترین راه ارتباط عاشق با معشوق!
بهترین راه ارتباط عاشق با معشوق! نماز در تمام ادیان الهی به عنوان برترین آیین عبادی و رکن معنویت و ارتباط با خداوند مطرح بود ...
عشق در نگاه دوم
عشق در نگاه دوم چطور در شوهر خود کشش و تمایل بیشتری ایجاد کنیم یکی از دشوارترین مسایل در خصوص یک رابطه عاشقانه در زندگی مش ...
اساس ماندگاری یک عشق
اساس ماندگاری یک عشق انتظارات و توقعات زندگی زناشویی که نیمه پنهان بوده و به زبان نمی‌آیند، زن و شوهرها را در مرحله ادراک ب ...
جایگاه عشق در بازار کار
جایگاه عشق در بازار کار خلق یک داستان عاشقانه توسط زوجین شاغل هر زندگی زناشویی یک داستان عشقی است که شباهتی نیز به داستان ...
همسری در نقش یک کارآگاه خصوصی!
همسری در نقش یک کارآگاه خصوصی! وقتی از سر کار برگشت، احساس کردم لباسش بوی عطر زنانه می‌دهد. رفتارش مشکوک بود. بیشتر از ...
چتری برای عشق ما
چتری برای عشق ما وقتی زیر یک سقف زندگی می کنید هر آنچه که از طرف مقابلتان می بینید، می رود زیر یک چتر، چتری به نام اعتماد. ...
هر روز به عشقتان آب بدهید
هر روز به عشقتان آب بدهید بررسی سرگذشت بسیاری از زوج هایی كه در زندگی به بن بست می رسند، نشان میدهد كه آنها هیچ مهارتی برای ...
عشق‌های تر و تازه
عشق‌های تر و تازه دوستی وقتی همسرش مسافرت بود،روی بعضی از سرامیک های سفید رنگ خانه،عکس و گل و شکلات چسبانده بود و روی چند ع ...
4نقش برجسته قرآن در زندگی ما!!
4نقش برجسته قرآن در زندگی ما !!‌ انسان نیازمند ارتباط مستقیم با آفریننده و هستی بخش خود است. این ارتباط اگر چه از طریق مناج ...
نقش تلاوت قرآن و یاد خدا در زندگی روزمره
نقش تلاوت قرآن و یاد خدا در زندگی روزمره آنگاه که درون خویش را از خود تهی یافتی و بیرون خویش را خالی از خدا،... قرآن بخوا ...
نقش علامت سوال در زندگی
نقش علامت سوال در زندگی ما در هر لحظه از زندگی  ، با اطلاعات گوناگونی مواجه می‌شویم. برای حیوانات و انسان نخستین ، این اطلا ...
اپل چه نقشه‌ای در سر دارد؟
اپل چه نقشه‌ای در سر دارد؟ هروقت و هرگونه که اپل بالاخره با ابزاری پوشیدنی به بازار بیاید، لزوماً با یک «ساعت هوشمند» روبه ...
نقشه آمازون برای خالی کردن جیب‌های شما
نقشه آمازون برای خالی کردن جیب‌های شما همه فروشگاه‌های آنلاین و آفلاین دوست دارند که فرایند خرید را خیلی ساده و سریع کنند، ...
نقش تربیتى و سیاسى امام عسكری علیه السلام (2)
نقش تربیتى و سیاسى امام عسكری علیه السلام (2) امام؛ احیاگر اسلام جمال امامت در آینه كرامت روشنى دیدگان ...
نقشه مدار کنترل LED
نقشه مدار کنترل LED   دیروز در زمینه کنترل کردن ربات از راه دور گفتگو کردیم در ادامه گفتگو به نقشه مدار می پردازیم نقشه ...
نقش ژن‌ها در مهرباني و عصبانيت
نقش ژن‌ها در مهربانی و عصبانیت برخی افراد، مهربان و قابل ‌اعتماد به نظر می‌رسند،‌ حتی اگر هیچ حرفی نزده باشند، به نظر می‌رسد ...
نقش کلیدی قرآن بر تمدن سازی زندگی بشر
نقش کلیدی قرآن بر تمدن سازی زندگی بشر مدیر حوزه علمیه خواهران تهران با بیان این که تمدن اسلامی نیازمند پی‌ریزی حکومتی اسل ...
ارتباط غذا و رفتار پیامبران !!
ارتباط غذا و رفتار پیامبران یکی از بسترهای لازم برای رشد و پرورش فضائل اخلاقی، نوع غذا از جهت حلال و حرام و انواع گونا ...
ارتباط میان تقوا و لباس در چیست؟
ارتباط میان تقوا و لباس در چیست؟ اگر در به خاطر سپردن اطلاعاتی که به آن‌ها نیاز دارید درمانده شده باشید، یکی از روش‌هایی ...
ارتباط سوره کوثر با حضرت زهرا سلام الله علیها
ارتباط سوره کوثر و حضرت زهرا سلام الله علیها در ارتباط سوره‌ی کوثر با حضرت فاطمه علیهاالسلام مستند بگویید؛ مخالفان مدعی هستن ...
یک نسخه قرآنی برای آغاز یک ارتباط
یک نسخه قرآنی برای آغاز یک ارتباط یکی از مهمترین ویژگی های انسان های موفق را می توان در ارتباط موثر آنها با دیگران بر شم ...
عـــــشــــــــق را دریـــــــاب!
عشق را دریـــــــاب! عشق کلمه زیبا و پر معنا که ممکن نیست کسی به اون فکر نکنه ، چیزی که همه بدنبالش هستند بعضی ها راه را ...
نقش باران از زبان قرآن
نقش باران از زبان قرآن بدون باران، زندگی هم در زمین از بین خواهد رفت: « الَّذی جَعَلَ لَکُمُ اْلأَرْضَ مَهْدًا وَ سَلَکَ ...
موضوعات
کامپیوتر و اینترنت کامپیوتر و اینترنت
مذهبی مذهبی
تغذیه تغذیه
سلامت سلامت
خانواده خانواده
اسرار خانه داری اسرار خانه داری
علمی علمی
گوناگون گوناگون
مطالب تصادفی
گناه، کم کم انسان را حق ناپذیر می کند
ناگهان چقدر زود دیر میشود
نقاشی در تبیان(2)
کاش کمی خوشگل تر بودم!
مدار کنترلر PWM
معصومه عصمت آموز
بی‏تاب‏تر از ستون حنانه
اختلاف امت، رحمت است!
آشنایی با علوم خطرناك!
ناگهان بهار
بددلی ، بیماری یا عشق؟
اطلس آداب زندگی 4 - 44راهکار جلوگیری از فقیر شدن
احادیث نبوى درباره على علیه السلام
پدران و مادران فرصت طلب!
بار بگشایید، اینجا کربلاست...
وصایای حضرت فاطمه سلام الله علیها
پيامبر بي تاب ديدار ما بود!
زنبور مثل شاعر
حرف تازه ای برای گفتن دارد؟
شخصیت ممتاز علمی
مردم کشورهای مختلف صبحانه چه چیزی می‌خورند؟
شرح دعای ابوحمزه ثمالی به روایت آیة الله جوادی آملی (6)
امام‌ حسين‌(ع) وارث‌ انبيا
داد و ستدهای اقمار زحل
برایتان دلیل می‌آورم
آمار وب سایت
تاریخروزبازدیدکننده
1395/2/14
سه شنبه 198
1395/2/13
دوشنبه 1514
1395/2/12
یکشنبه 1427
1395/2/11
شنبه 1523
1395/2/10
جمعه 1351
1395/2/9
پنجشنبه 1337
1395/2/8
چهارشنبه 1336
تعداد کاربران آنلاین : 2
تمامي مطالب بصورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر ، گردآوری شده و AdSearch.ir در مورد محتوای مطالب مسئول نمی باشد.