صفحه اصلی تماس با ما

قلب قرآن

قلب کاغذی

در حدیث آمده است که پیامبر اکرم (ص) می‌فرمایند:

" لَوَدِدْتُ أَنَّها فی قلبِ کلِّ إنسانٍ مِنْ أُمَّتی؛به خدا دوست داشتم که سوره یس ، در قلب هر یک از افراد امّت من جای گیرد و هر مسلمانی که به قرآن کریم گرویده است ، واجد حقایق و روحانیت این سوره گردد .1

سوره مبارکه یس قلب ، حیات و عصاره قرآن کریم است؛ چنانکه در احادیث ، هم از پیامبر اکرم (ص) و هم از حضرت امام جعفر صادق (ع) رسیده است که فرموده‌اند: "إنَّ لِکلِّ شیءٍ قلباً و قلبُ القرآنِ یس؛هر چیزی حتماً دارای قلبی است و قلب قرآن سوره یس است".2

در توضیح علت اطلاق قلب قرآن بودن بر سوره ی یس ، ‌باید گفت كه قلب برای هر موجود زنده نقش اساسی و بنیادی را ایفا می كند به گونه ای كه بدون داشتن قلب ، آن موجود زنده نمی تواند به حیات خود ادامه دهد . طبق روایت یاد شده ، اگر قرآن  را به یك موجود تشبیه كنیم ، سوره ی مبارك یس قلب آن خواهد بود .این امر نشان می دهد كه در این سوره به مهمترین و اساسی ترین مسایل اسلام كه شامل اصول اعتقادات اسلام مثل توحید ، نبوت ، معاد و خالقیت می شود ، اشاره شده است . به همین خاطر این سوره قلب قرآن نام گرفته است.

سوره ی یس نخست سخن از رسالت پیامبر اكرم (ص)  و قرآن مجید و هدف از نزول آن و پیروان آن به میان می آورد سپس در بخش دیگری رسالت سه نفر از پیامبران الهی و چگونگی دعوت آنها به توحید و مبارزه آنان با شرك را مطرح می كند و  در بخش دیگری كه از آیه ی 33 به بعد شروع می شود به نكات جالب توحیدی و نشانه های عظمت خداوند می پردازد . در قسمت دیگر این سوره ، موضوعات مربوط به معاد و دلائل گوناگون حشر و نشر ، سؤال و جواب در قیامت ، پایان جهان و بهشت و جهنم سخن می گوید؛ كه به نكات تكان دهنده در این باره اشاره می كند . در پایان سوره ، صحنه های مختلفی از آفرینش ، زندگی ، مرگ ، انذار و بشارت را مطرح می كند و به انسان ها هشدارهای جدی می دهد.3

اگرکمی ژرف اندیشانه تر بنگریم می بینیم که اگر حیات باطنی قرآن (کتاب آسمانی) ، وارد حیات باطنی انسان شود و انسان به حقایق سوره ی یس برسد و قلب قرآنِ آسمانی بر قلب انسان زمینی بتابد و این دو قلب بر هم منطبق گردند و یکی شوند ، انسان به چه مرتبه‌ای از علم و قدرت و معرفت ، صعود می‌کند و دست می‌یابد ؟!

سوره ی یس نخست سخن از رسالت پیامبر اكرم (ص)  و قرآن مجید و هدف از نزول آن و پیروان آن به میان می آورد سپس در بخش دیگری رسالت سه نفر از پیامبران الهی و چگونگی دعوت آنها به توحید و مبارزه آنان با شرك را مطرح می كند و  در بخش دیگری كه از آیه ی 33 به بعد شروع می شود به نكات جالب توحیدی و نشانه های عظمت خداوند می پردازد . در قسمت دیگر این سوره، موضوعات مربوط به معاد و دلائل گوناگون حشر و نشر ، سؤال و جواب در قیامت، پایان جهان و بهشت و جهنم سخن می گوید؛ كه به نكات تكان دهنده در این باره اشاره می كند. در پایان سوره، صحنه های مختلفی از آفرینش ، زندگی ، مرگ، انذار و بشارت را مطرح می كند و به انسان ها هشدارهای جدی می دهد

قلب  قرآن و محکم شدن قلب انسانی

قلب قرآن

علمای بزرگ تربیت معتقدند که«مربّی کامل» کسی است که بخواهد و بکوشد تا در زمان حیات خویش ، تربیت شدگان ا و، به حقیقتها و معرفتهای نظری و عملی که خود او به آنها رسیده است برسند و واجد مرتبه‌ای که او شده است ، بشوند و در خودسازی به کمال مطلوب نایل آیند .

به نظر می‌رسد ، از همین‌جاست که می‌بینیم حضرت امام حسین (ع) در شب عاشورا ، هنگامی که اصحاب خالص می‌مانند ، به آنان ـ چنانکه نقل کرده‌اند ـ در حالی که دو انگشت خود را در برابر آن جمع با ایمان و با صفا و شجاع می‌گیرند می فرمایند : بیایید و میان دو انگشت من نگاه کنید . آنان نگاه می‌کنند و مقامات خود را در جهانِ بعد می‌بینند ، و بدین گونه امام ، آن خالصانِ مخلص و مجاهد را به مرحله‌ای از مقامِ «نفس مطمئنّه» بالا می‌برد ، و اصحاب و یاران باوفای خود را به مرتبه‌ای مهم از «رؤیت ملکوتی» در عین حضور در عالم «مُلک» می‌رساند ، و اگر کسانی به مرتبه‌ای رسیده بودند را به مرتبه‌ای بالاتر سیر می‌دهد .

این امر باعث می‌شود تا افزون بر سیر و صعود باطنی ، حالت اطمینانی بس بیشتر به اصحاب دست دهد و روحیه آنان بسیار راسخ ‌تر شود و جمعیتی کوچک در برابر انبوه دشمن آن‌گونه ایستادگی کنند و به آن جهاد سنگین و بزرگ به راحتی جان دهند و حماسه‌ای بی نظیر در طول تاریخ انسان به نام «عاشورا» بیافرینند .

پس  امام حسین (ع) به عنوان یک امام و مربّی الهی خواستند مرتبه‌ای از مقام خودشان را ـ‌ که همان مقام والای داشتنِ «نفس مطمئنّه» است‌ ـ به یاران خویش نیز عطا کنند تا آنان بر حسب استعدادهای خود ـ ‌در همین دنیا و پیش از مرگ و شهادت‌ ـ از آن مقام برخوردار گردند .

 

قرآن و تربیت

پیش از آن نیز، در سیره و روش تربیتی پیامبر گرامی اسلام (ص) ، به این امر مهم بر می‌خوریم و می‌نگریم که آن مربّی اکبر ، در نهایت صمیمیت و صفا ، به تبلیغ دین خدا و خواندن آیات قرآن کریم بر مردم و عمل کردن به آن آیات و بیدار کردن نفوس افراد امّت ـ ‌به‌ویژه مستعدّان و پذیرندگان آداب تربیت الهی و پردازندگان به اعمال صالح ظاهری و باطنی (بدنی و قلبی) ‌ـ می‌پردازند . در این باره تلاش می‌کنند تا هر کس به اندازه استعداد خود ، یک فرد کامل شود و در پیمودن مراحل معرفت و انسانیتِ الهی خود ، پا جای پای پیامبر خویش گذارد و به معنای واقعی ، انسان «قرآنی» و انسانی «محمّدی» شود .

 

زهرا اجلال - گروه دین و اندیشه


1 - بحار، ج 92، ص 291، (از چاپ تهران)، ج 89، ص 291، (از چاپ بیروت)

2-  مجمع البیان، ج 8، ص 413، (چاپ 5 جلدی)

3-  مكارم شیرازی ناصر و دیگران، تفسیر نمونه، تهران، دارالكتب الاسلامیه ، چاپ دهم، 1371، ج 18، ص 307.

 

توجه : در صورت ناقص بودن مطلب لطفا به لینک منبع مراجعه بفرمایید.
 برچسب ها : 
 منبع : Tebyan.net   لینک منبع : قلب قرآن
مطالب مرتبط  با قلب قرآن
موضوعات
کامپیوتر و اینترنت کامپیوتر و اینترنت
مذهبی مذهبی
تغذیه تغذیه
سلامت سلامت
خانواده خانواده
اسرار خانه داری اسرار خانه داری
علمی علمی
گوناگون گوناگون
مطالب تصادفی
چگونه با برنامه‌های آفیس كار كنیم
شیطان در روز عاشورا
اهمیت سه ماده‌ی مهم در آب و هوا
کلید قبولی توبه
گنجشک و خدا
وقتی می‌خوابیم حس بویایی نداریم
دوستاني که همیشه همراهمان هستند !
دنیا بر وفق مرادش نیست!!
نکاتی در مورد جهنم ،مکان و متحرک بودن آن
نوجوان درگیر در دام اعتیاد!
7 هدیه الهی برای روزه دار ماه رمضان
بلعیده شدن مارمولک عظیم الجثه توسط یک مار
رنگی‌كردن چشم‌ها در فتوشاپ
هرچقدر او عزیز است
ایرانیان در قرآن
امام صادق علیه السلام و جوان
جدید ترین تکنولوژی درمان سرطان
آشنایی و علاج صفتی خانمان سوز!
خوردنی‌ها و نخوردنی‌های مرغ
خوشبخت و همدل تا آخر خط
روایت تصویری از آخرین لحظات حیات حباب‌های رنگی
نقش محبت و معرفت در زیارت
قواعد عیدی دادن به کودکان
خواص مفید بادام
دشمن را امیدوار نکنید !
آمار وب سایت
تاریخروزبازدیدکننده
1393/1/27
چهارشنبه 194
1393/1/26
سه شنبه 1703
1393/1/25
دوشنبه 2009
1393/1/24
یکشنبه 2267
1393/1/23
شنبه 1922
1393/1/22
جمعه 1587
1393/1/21
پنجشنبه 1489
تعداد کاربران آنلاین : 4
تمامي مطالب بصورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر ، گردآوری شده و AdSearch.ir در مورد محتوای مطالب مسئول نمی باشد.