صفحه اصلی تماس با ما

چگونگی تشکیل حلقه های زحل

زحل

شکل گیری حلقه های زحل اگر چه یکی از پرسش های ابدی برای دانشمندان نبود، اما از گذشته های دور اخترشناسان در تلاش برای یافتن پاسخ برای آن بودند.

نظریه های مختلفی در مورد چگونگی شکل گیریحلقه های زحلاز سوی دانشمندان مطرح شده بود که یکی از آنان به تازگی پاسخ جالبی را مطرح نموده است. روبین کانوپ از موسسه تحقیقاتی جنوب شرق آمریکا شواهدی را آشکار ساخته که می گوید حلقه های زحل در اثر برخورد و متلاشی شدن یک قمر بزرگ به اندازه تیتان (قمر زحل) با زحل جوان بوجود آمده است.

طی سالها، نظریه های مختلفی در مورد چگونگی شکل گیری حلقه های زحل از سوی دانشمندان مطرح شده بود. نظریه پیشگام این بود که یک قمر کوچک که مورد اثابت سیارک ها قرار گرفته و یا در اثر نیروی جاذبه متلاشی شده به حد زیاد به زحل نزدیک شده بود. اما حلقه اساسی یا بزرگ زحل حدود 90 درصد از یخ آب تشکیل شده و چون بمباران حلقه ها توسط سیارک های کوچک محتوی سنگ های داخل حلقه را زیاد نموده، پروفسور کانوپ میگوید که ترکیب فعلی حلقه ها نشان میدهد که قبل از شکل گیری از یخ خالص تشکیل شده بود.

هرچند متلاشی شدن یک قمر کوچک می تواند به ترکیب حلقه شامل یخ و سنگ گردد، اما متلاشی شدنسیارک هادر اثر نیروی کشندگی بیشتر در اطراف مشتری، اورانوس و نپتون صورت می گیرد و نه در اطراف زحل.

نظریه پیشنهادی جدید آقای کانوپ این است که یک قمر به اندازه تیتان که هسته سنگی و پوسته یخی داشته در زمانهای اولیه شکل گیری منظومه زحل با خود سیاره زحل برخورد نموده.

باید گفت هیچ یک از این نظریه ها نمی توانند پیدایش اقمار درونی زحل را که چگالی پائین و کافی دارند و از یخ خالص تشکیل شده اند توضیح دهند. نظریه پیشنهادی جدید آقای کانوپ این است که یک قمر به اندازه تیتان که هسته سنگی و پوسته یخی داشته در زمانهای اولیه شکل گیری منظومه زحل با خود سیاره زحل برخورد نموده. نیروی کشندگی بخش هایی از پوسته یخی این قمر را متلاشی ساخته و در نتیجه چیزی را بوجود آورده که اکنون به عنوان حلقه در اطراف زحل می بینیم. اما هسته سنگی این قمر متلاشی شده از مواد پایدارتری بوجود آمده که تا زمان برخورد با سطح زحل سالم مانده بود. کانوپ طی مقاله ی در مجله طبیعت چنین گفته " پایان این سناریو شکل گیری حلقه ای از یخ خالص می باشد".

حلقه های زحل

با گذشت زمان حلقه زحل به سمت بیرون گسترش و جرم آن هم کاهش یافته و اقمار یخی زیادی بوجود آورده است. به علت تغییرات در شکل گیری و تکامل منظومه زحل این قمر ها بیشتر به سمت بیرون چرخیدند و دور شدند و نه به سمت داخل. در این صورت حلقه های یخی و اقمار یخی داخلی به صورت محصولات اولیه همان پروسه که اقمار دیگر زحل را بوجود آورده، شکل گرفتند و این پدیده را نسبت به اینکه یک پدیده چند موردی باشد، ساده تر ساختند.

روبین کانوپ رویداد های شکل گیری را با جزئیات کامل در شبیه سازی رایانه ای همراه با چگونگیشکل گیری ماه زمینمطالعه نموده است. این خانم یافته های خود را در نشست هفته گذشته گروه علوم سیاره ی جامعه اخترشناسی امریکا در کالیفورنیا ارائه نمود و جزئیات تحقیقات اش در قالب یک مقاله در مجله طبیعت هم چاپ شده است.

 

یونس بخشی

به نقل از:parssky.com

تنظیم برای تبیان:م.ح.اربابی فر

توجه : در صورت ناقص بودن مطلب لطفا به لینک منبع مراجعه بفرمایید.
 برچسب ها : 
 منبع : Tebyan.net   لینک منبع : چگونگی تشکیل حلقه های زحل
مطالب مرتبط  با چگونگی تشکیل حلقه های زحل
موضوعات
کامپیوتر و اینترنت کامپیوتر و اینترنت
مذهبی مذهبی
تغذیه تغذیه
سلامت سلامت
خانواده خانواده
اسرار خانه داری اسرار خانه داری
علمی علمی
گوناگون گوناگون
مطالب تصادفی
یک شروع خوب برای محیط زیست
مباهله؛ آتشفشان کوه رحمت
موجودی شبیه دایناسور کوچولو(2)
گل آسمانی
پندها و رهنمودهای امام رضا علیه السلام
آرزوی دوران کودکی یک نویسنده
روایت شجاعت و کیاست امام حسن علیه السلام
الهی عاقبت به خیر شی!
در محل کارتان نیز به فکر سلامتی‌تان باشید
کتابخانه دیجیتالی ملی راه‌اندازی می‌شود
Rapidshare
آیا جزء مؤمنان هستید ؟!
راهنمای خرید اسپیكرهای قابل حمل بلوتوثی
منزل خود را قبرستان نکنید؟
عملی برابر با 70سال عبادت!
نماز
9 مدل کفش مناسب مدرسه
پرسش هایی درباره عبادت و نماز
ما خود حافظ قرآنیم
توانایی زنانه برای تغییر همسر
آن چیست که...؟
معرفی پایگاه نجومی: نجوم نیوز
مهارتی برای یکی شدن
مصرف مرکبات خطر سکته‌ی مغزی در زنان را کاهش می‌دهد
بلوتوث هایتان را روشن کنید!
آمار وب سایت
تاریخروزبازدیدکننده
1393/1/30
شنبه 873
1393/1/29
جمعه 1083
1393/1/28
پنجشنبه 1254
1393/1/27
چهارشنبه 1507
1393/1/26
سه شنبه 1703
1393/1/25
دوشنبه 2009
1393/1/24
یکشنبه 2267
تعداد کاربران آنلاین : 8
تمامي مطالب بصورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر ، گردآوری شده و AdSearch.ir در مورد محتوای مطالب مسئول نمی باشد.