صفحه اصلی تماس با ما

تطهیر چهره معاویه و یزید در الاسباط 


"الاسباط" سریالی جنجالی که مورد نقادی های زیادی در محافل دینی قرار گرفته است و علی رغم اعتراض علمای شیعه و برخی از علمای اهل سنت به نمایش در آمد و سؤالات بسیاری را در اذهان ملت مسلمان ایجاد کرده است این سریال توسط کشور کویت که با اهدافی مغرضانه و بدون هیچ کارشناسی دقیق و منطبق بر واقعیت های تاریخی و پاسخی کور و عجولانه به سریال های فاخر "امام علی (ع) " و "مختارنامه " ساخته شده است 


دکتر محمدحسین رجبی دوانی

در گفتگویی که تبیان با جناب آقای دکتر رجبی دوانی داشته است به این پرسش ها پاسخ خواهیم گفت که مبنای این سریال تا چه حد مبتنی بر واقعیت است و اساسا آنچه تهیه کنندگان این سریال در پی آن هستند (مبرا کردن بنی امیه از هر گونه خبط و خطایی) در کجای تاریخ و منابع معتبر وارد شده است؟

درقسمت اولاین مصاحبه که تقدیم حضورتان شد به بررسی و پاسخ گویی برخی از شبهاتی که در این سریال مطرح شده است پرداختیم و در این قسمت به بررسی چهره بنی امیه در منابع تاریخی و روایی اهل سنت می پردازیم تا روشن گردد که آنچه در سریال در جریان است تا چه حد سندیت دارد.

تبیان: در مورد اینکه سعی شده چهره بنی امیه تطهیر شود در صورت امکان با مستندات خود اهل تسنن به بررسی بپردازید.

با توجه به مستندات عامّه (اهل سنت) عملکرد معاویه در مقابل علی (علیه السلام) به عنوان خلیفه عالم اسلام ، معنا ندارد که یک حاکمی به هر دلیلی طغیان بکند و داعیه هایی داشته باشد. معاویه و برپایی جنگ صفین از دیدگاه بسیاری از اهل تسنن محکوم است.چطور می شود که کسی را که در مقابل خلیفه مشروع ایستاده و فتنه به پا کرده ما تطهیر کنیم و بگوییم با اهل بیت روابط نزدیک داشته است؟ به خصوص بدعت بزرگی که تبدیل خلافت از جنبه معنوی و رهبری دین و دنیای مردم به حکومت موروثی و سلطنتی مردم آن هم توسط فرزندی که به اذعان خود آنها "یزید" به فسق و فجور مشهور بود حتی جالب است که در تاریخ طبری، کامل ابن اثیر و بسیاری از منابع اهل تسنن آمده وقتی معاویه تصمیم گرفت یزید را به عنوان جانشین خودش معرفی کند به زیاد بن ابیه آن جنایتکار بزرگ، حاکم بصره نوشت برای یزید از اهل بصره بیعت بگیر.

زیاد گفت من چطور می توانم برای یزیدی که به روشنی و آشکار شراب می نوشد، و فسق و فجور دارد، بیعت بگیرم در حالی که در بین مردم حسین بن علی و عبدالله بن عمر و عبدالله بن زبیر و ... هستند.

وی برای اینکه کار او را درست کنید مدتی او را از فسق و فجور باز داشت و مجبور کرد تا در مسجد و نماز پیدا شود تا مردم حس کنند یزید رگه هایی از دین هم دارد. و زمینه های تطهیر را برای یزید فراهم کن.

جز انگیزه های پلید سیاسی چیز دیگری در ساخت این فیلم تاثیر نبوده و پشتوانه این نوع جریان های خبیث وهابی و سلفی با حمایت دولت سعودی که کمر به نابودی شعائر اسلامی بسته به رغم شعائری که در خدمت حرمین شریفین و این ها بوده، من معتقدم که سعودی ها اگر دستشان برسد با آن جریان سلفی و وهابی، همه آثار اسلامی را از بین خواهند برد

این را زیاد بن ابیه برای معاویه نوشته است که به معاویه برمی خورد و می گوید مغیره بن شعبه توانسته از مردم کوفه برای یزید بیعت بگیرد تو که خویشاوند ما هستی (معاویه به او استرحام کرده بود و نامش را کرده بود زیاد بن ابی سفیان) اگر بخواهی این کوتاهی را بکنی تو را به همان نَسَب خرابی که بودی، برمی گردانم. باید به هر تقدیر برای یزید بیعت بگیری. حالا چطور می شود معاویه ای که این همه خلاف کرده و یزید را به گرده ی مسلمانان سوار کرده و فاجعه کربلا را مرتکب شده و بنا بر نوشته بسیاری از مجامع اهل تسنن، یزید بخاطر جنایتی که در کربلا مرتکب شد لعنت شده است، که این معاویه با اهل بیت رفاقت داشته باشد و ارتباط نزدیک داشته باشند (دروغی که این سریال در صدد بیان آن است) 

در یک کتابی که در تشرف عمره به من داده شد که سلفی ها در ردّ شیعه نوشته اند. در مورد ابن تیمیّه که دشمن شیعه هست آورده اند که ابن تیمیه، یزید را در آثار خودش بخاطر فاجعه کربلا لعنت کرد.

این سند آنهاست کتابی که موجود است خودشان نوشته اند و در اختیار شیعه قرار داده اند. در رد شیعه نوشته اند اما در صدد بیان این هستند که ما اهل سنّت نسبت به اهل بیت بغضی نداریم و حتی نقل می کنند ابن تیمیه در فلان اثر خودش یزید را بخاطر فاجعه کربلا لعنت کرده است.

حالا من متعجبم از اینکه ابن تیمیه که افکارش الهام دهنده وهابیت بوده و به دشمنی شیعه مشهور است و در رد شیعه مناظرات مکتوبی با علامه حلّی ما داشته، او یزید را لعنت می کند و او را در فاجعه کربلا مقصر می داند. آنوقت دیگران درصدد تطهیر چهره وی هستند.،و سریالی می سازند که یزید و معاویه را از پلشتی هایی که داشته اند و ضربه هایی که به اسلام زدند مبرّا بکنند.

این نشان دهنده این است که اینها به منابع خودشان هم اهمیت ندادند و دهن کجی کردند یعنی اگر غرض و مرضی در کار نبوده در خود منابع اهل تسنن در لعن معاویه و یزید آمده که صلاحیت چنین جایگاهی را نداشتند و به اسلام ضربه زدند.

یک نکته ظریفی را "یعقوبی"، که مورد قبول شیعه و سنی است و در تاریخ خودش انصاف داشته در تاریخ خود می گوید: در زمان خلافت و حکومت معاویه، مغیرة بن شعبه ثقفی "مغیره" یک آدم مطرود شده است (همو که از دوران غصب خلافت و جریان بانو فاطمه زهراسلام الله علیها اسمش هست تا ...)

این فرد از طرف معاویه فرمانروای کوفه بود و جاده صاف کن معاویه در تعیین جانشینی یزید در مقام خلافت بود یعنی خیانت بزرگی مرتکب شده که جای بحث خودش را دارد.

فیلم-الاسباط

یعقوبی آورده: مغیره روزی از نزد معاویه بیرون آمد در حالی که بشدت به هم ریخته بود و فرزندش حمزه علت را پرسید و او گفت من نمی دانستم که معاویه تا این حد بی اعتقاد هست گفت: چرا؟ گفت: من نزد او بودم گفتم که تو به همه خواسته هایت رسیدی، علی کشته شد حسن صلح کرد، بر عالم اسلام مستولی شدی قدرت کامل پیدا کردی دیگر اینقدر بر بنی هاشم سخت نگیر (چون وی بنی هاشم را از عطایای بیت المال محروم کرده بود و بر آنها فشار وارد می کرد) مغیرة می گوید: گفتم که این ها خویشان تو بودند اذیتشان نکن.

معاویه گفت: این چه سخنی است که تو می گویی رفیق ما ابوبکر از دنیا رفت اسمش هم دفن شد. عمر با آن همه خدمات و کارهایی که کرد با مرگش نامش هم مرد و رفت. آن دوست ما عثمان هم که از ما بنی امیه بود او را کشتند و اسمش هم نابود شد. ولی این مرد (همان موقع ظهر شد و صدای اذان بلند شد) با اشاره به نام مبارک پیامبر اکرم (صلی الله علیه و آله) گفت این مرد سالهاست که مرده ولی روزی پنج بار نام او را بر مأذنه ها می آورند و به رسالت او شهادت می دهند. تا اسم او را من زیر پایم دفن نکنم دست برنمی دارم. این سخنی است که معاویه بر زبان آورده و به عبارتی کفر خودش را اعلام کرده است (این نکته در تاریخ یعقوبی هست) که مغیرة بن شعبه کسی که عامل روی کار آوردن یزید هست بر معاویه خرده می گیرد و می گوید نمی دانستم که معاویه تا این حد بی اعتقاد است.

شنیدم که چهره خلیفه دوم خودشان را هم در این سریال نمایش می دهند و با این کار شاید خواسته اند اینگونه جلوه دهند که ما تعصبی از این بابت نداریم و در قالب یک ظاهر منطقی و مردم پسند کار خود را توجیه کنند که ما چهره خلیفه دوم خودمان را نشان می دهیم چهره فرزندان پیامبر را هم نشان می دهیم کاملاً مشخص است که اغراضی سیاسی پشت این مسأله هست و برای تضعیف قدرت نرم شیعه و جمهوری اسلامی این کار صورت گرفته است

معاویه که کفرش مسلم و مسجّل است و ابن ابی الحدید هم که دانشمند سنّی هست او هم در کفر معاویه اذعان دارد حالا این ها در این سریال می خواهند چهره اش را تطهیر کنند. او را با اهل بیت دارای روابط حسنه معرفی کنند. کسی که در صدد نابودی نام مقدس پیغمبر بود.

بنابراین جز انگیزه های پلید سیاسی چیز دیگری در ساخت این فیلم نبوده و پشتوانه این نوع جریان های خبیث وهابی و سلفی با حمایت دولت سعودی که کمر به نابودی شعائر اسلامی بسته به رغم شعائری که در خدمت حرمین شریفین و این ها بوده، من معتقدم که سعودی ها اگر دستشان برسد با آن جریان سلفی و وهابی، همه آثار اسلامی را از بین خواهند برد.

سریال موهن الاسباط

من در تشرّفی که داشتم واقعاً عجیب است دیدم که این ها آثار نبی اکرم را دارند نابود می کنند،  در صددند که زادگاه پیامبر را نابود کنند چون معتقدند این ها ارزش نیست ولی جایگاه (سقیفه) را در صددند که حفظ کنند، ببینید جایگاه پیغمبر برایشان مهم نیست ولی جریان انحرافی که پدید آمد و اسلام را به بیراهه کشاند برایشان اصل است و می خواهند سقیفه را بازسازی کنند و نگه دارند.

لذا وقتی که اینها اینگونه هستند طبیعی است که پشت یک چنین سریالی قرار دارند و روی تطهیر خائنان به اسلام و دشمنان اهل بیت اینگونه وارد عمل شوند.

 

تبیان: به نظر شما چرا چهره امام حسن و امام حسین علیهماالسلام را در این سریال به نمایش می گذارند؟

عرض کنم که من خودم تصورم این بود که این ها چهره شخصیت های محترم خودشان را نمایش نمی دهند، چون اگر یادتان باشد در فیلم رسول اکرم(صلی الله علیه و آله) چهره های خلفای راشدین را به تصویر نکشیده بودند و تصور من این بود که این ها این اعتقاد را دارند ولی برای تقدّس زدایی از ارزش های شیعی چهره های مطهر امام حسن و امام حسین(علیهماالسلام) را به تصویر کشیدند؛ منتهی شنیدم که چهره خلیفه دوم خودشان را هم در این سریال نمایش می دهند و با این کار شاید خواسته اند اینگونه جلوه دهند که ما تعصبی از این بابت نداریم و در قالب یک ظاهر منطقی و مردم پسند، کار خود را توجیه کنند که ما چهره خلیفه دوم خودمان را نشان می دهیم، چهره فرزندان پیامبر را هم نشان می دهیم. کاملاً مشخص است که اغراضی سیاسی پشت این مسأله هست و برای تضعیف قدرت نرم شیعه و جمهوری اسلامی این کار، صورت گرفته است.   

مصاحبه: مهری هدهدی

گروه دین تبیان

توجه : در صورت ناقص بودن مطلب لطفا به لینک منبع مراجعه بفرمایید.
 برچسب ها : 

چهره

یزید

معاویه

تطهیر

الاسباط

 منبع : Tebyan.net   لینک منبع : تطهیر چهره معاویه و یزید در الاسباط
مطالب مرتبط  با تطهیر چهره معاویه و یزید در الاسباط
تطهیر چهره معاویه و یزید در الاسباط
تطهیر چهره معاویه و یزید در الاسباط  "الاسباط" سریالی جنجالی که مورد نقادی های زیادی در محافل دینی قرار گرفته است و علی ...
عواملی موثر در زیبایی چهره !
عواملی موثر در زیبایی چهره ! از دیدگاه اسلام زیبایی به زیبایی مادّی و زیبایی معنوی تقسیم شده و زیبایی معنوی چهره، به وسیل ...
آش «معاویه» را می خورد و پشت سر «علی» نماز می خواند!
ضرب المثل ها (1) آش «معاویه» را می خورد و پشت سر «علی» نماز می خواند! فولكور و تاریخچه ی آن «فولكلور  (دانش عامیانه) ی ...
محمدجواد محبت، چهره‏نام‏آشنای ادبیات معاصر
محمدجواد محبت، چهره‏نام‏آشنای ادبیات معاصر  کودکی و تحصیلات را در کرمانشاه گذراند و سپس به عنوان معلم در روستاهای قصر شیری ...
دو چهره از دو دین
دو چهره از دو دین تأثیركدامیك بیشتر است؟  آنان كه اخبار فرهنگی و هنری را همواره دنبال می كنند مطلع اند كه هفته های ...
چهره دیگر دنیا؛ امان از دست شیطان
چهره دیگر دنیا؛ امان از دست شیطان شیطان با سرگرم كردن انسان به زرق و برق های فریبنده دنیا، آدمی را از یاد حق با ...
آیه‌ای که معاویه خواند !
آیه‌ای که معاویه خواند ! جزء چهاردهم قرآن کریم که از ابتدای سوره مبارکه حجر آغاز و به پایان سوره مبارکه نحل ختم می شود در ...
چهره نگاری دوگروه به روایت قرآن
چهره نگاری دو گروه به روایت قرآن إِنَّ الَّذِینَ كَفَرُواْ سَوَاءٌ عَلَیْهِمْ أَأَنذَرْتَهُمْ أَمْ لَمْ تُنذِرْهُمْ لاَ ی ...
چهره اهل جهنم چگونه است؟
چهره اهل جهنم چگونه است؟ معتقدان به قیامت، هیچ‌گاه این فرصت‌ها را از دست نمی‌دهند. احیاءِ فرصت می‌کنند. فرصت را می‌سازند. ...
خبرسازترین چهره‌های تاریخ در قرآن کریم
خبرسازترین چهره‌های تاریخ در قرآن کریم هر ساله در کشورهای مختلف افرادی به خاطر فعالیت‌های خود به عنوان چهره سال برگزیده م ...
حرف‌هاي خواندني از چهره هاي موفق
حرف‌های خواندنی از چهره های موفق وَیَا قَوْمِ اسْتَغْفِرُواْ رَبَّکُمْ ثُمَّ تُوبُواْ إِلَیْهِ یُرْسِلِ السَّمَاء عَلَیْ ...
مصادیق آیه تطهیر
مصادیق آیه تطهیر قرآن در بخشی از آیات سوره احزاب ابعاد شخصیت حقوقی همسران رسول الله صلی الله علیه و آله را مورد توجه قرار ...
چهره های حقیقی اعمال !
چهره های حقیقی اعمال! بین کردار ما در دنیا، و کیفرمان در قیامت، رابطه تکوینی و رابطه ظاهر و باطن است، حتی رابطه علت و ...
وقتی چهره‌ها گواهی می‌دهند
وقتی چهره‌ها گواهی می‌دهند بوزینگان کسانی اند که در دنیا سخن‏چین بودند. خوكان همانهایی هستند که حرام خوری شد سیره شان. سرنگو ...
چرا به فرد دو چهره منافق گویند؟
چرا به فرد دو چهره منافق گویند؟ شکی نیست که بیماری «نفاق» بدترین بیماری‌ها و کانون انواع پلیدی‌ها و ذمایم اخلاقی است، د ...
هولناک‌ترین چهره‌های حیات وحش
هولناک‌ترین چهره‌های حیات وحش از میان هولناک‌ترین موجودات زمین می‌توان به شیطان خاردار، کوسه آفتاب‌خوار و مارمولک دم‌برگی ...
بازی چهره ها(کاردستی)
بازی چهره ها(کاردستی) این کاردستی که امروز می خواهیم به شما آموزش بدهیم بسیار جالب و سرگرم کننده است. شما می توانید با یک تکه ...
بحث بر سر معاویه
بحث بر سر معاویه یکی از طرفداران معاویه ، با یک نفر شیعه در مورد معاویه گفتگو می کرد. طرفدار معاویه گفت: چون م ...
از چه زمانی چهره آرایی مرسوم شد؟
از چه زمانی چهره آرایی مرسوم شد؟ چون زیبایی و میل به زیبا بودن با فطرت انسان در آمیخته است، منطقی به نظر می‏آید که انسان ا ...
دانش‏آموز دوچهره
دانش‏آموز 2چهره یک دانش‏آموز آمریکایی که می‏خواست به جای یکی از بستگانش امتحان دهد، گیر افتاد. این پسر 17 ساله که با پوشید ...
چهرهی ماندگار در رشتهی ادبیات
چهره ی ماندگار در رشته ی ادبیات سید علی موسوی گرمارودی سال 1320 در قم به دنیا آمد دوران دبیرستان را در زادگاهش گذراند و ...
منطق معاویه ها
منطق معاویه‎ها   ما برای رسیدن به کمالات انسانی، جز بهره‎گیری از توصیه‎های پیامبر اکرم و اهل بیت (علیهم‎السلام) که به سرچش ...
چهره دیدنی حشرات از نزدیك‌ترین نما
چهره دیدنی حشرات از نزدیك‌ترین نما یك عكاس علمی اهل پرتغال با استفاده از روش ماكروفتوگرافی، عكس های دیدنی از حشرات در نمای ...
آیه تطهیر سند معصومیت ائمه اطهار
آیه تطهیر،سند معصومیت ائمه اطهار «آیه تطهیر سند معصومیت اهل بیت علیه السلام آیه شریفه « إِنَّمَا یُرِیدُ اللَّهُ لِیُذْه ...
نیم نگاهی به چهره ی منافقان در قرآن
نیم نگاهی به چهره ی منافقان در قرآن «قَدْ أَفْلَحَ مَنْ زَكَّاهَا » 1 ، « وَقَدْ خَابَ مَنْ دَسَّاهَا » 2 ؛ دسّیها ، به م ...
چهره انبیاء را مخدوش نکنید!
چهره انبیاء را مخدوش نکنید! نوشتار حاضر، گزارشی است از زندگی حضرت نوح، ملقب به شیخ الانبیاء، که نخستین پیامبر صاحب شریعت و دو ...
چهره ریاضی جهان در قرآن
چهره رياضي جهان در قرآن بعدي ديگر از اعجاز قرآن   شايد شما قرآن را مكرر خوانده باشيد، ولي اگر يك بار ديگر با دقت ه ...
شبهه آیه تطهیر و پاسخ آن
آیت تطهیر، مطهِّر اهل بیت(ع) در آیه ى شریف تطهیر، (لِیُذْهِبَ عَنْكُمُ الرِّجْسَ) به معناى دفع است یا رفع؟اگر اذهاب رجس از ا ...
پرده برداری از چهره قرآن
پرده برداری از چهره قرآن «تفسیر» به معنی بیان كردن، فهماندن و پرده برداشتن است كه درجه‌ای بالاتر و گسترده تر از ترجمه می‌ب ...
ای امتداد چشمه تطهیر
ای امتداد چشمه تطهیر کی می‌شود به سامره در «سرّ من رای» گویم به هادی و تو سلامٌ علیکما تا روز مرگ جان بدهم در ...
معاویه شناسی
معاویه شناسی بدون تردید «دشمن شناسی» از مهمترین مسائل مطرح برای حفظ حیات یک ملت می باشد. چه بسا جوامعی که در طول تاریخ د ...
عجز معاویه از پاسخ به پادشاه روم
عجز معاویه از پاسخ به پادشاه روم از امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ منقول است كه : «ابوالأصفر»پادشاه روم نامه‌ای به ...
پیری که آبروی معاویه را برد !
پیری كه آبروی معاویه را برد! معاویه: ای شیخ! آیا در صفین حاضر بودی تا خون ریزیهای علی را ببینی؟ شیخ: حاضر بودم و چه بسیار كو ...
نظر جوادي آملي درباره نمايش چهره امامان
نظر جوادی آملی درباره نمایش چهره امامان آیت الله جوادی آملی در مورد نشان دادن چهره منسوب به امامان در فیلم‌ها و سریال‌ ...
خطبه امام حسن علیه السلام به خواهش معاویه
خطبه امام حسن علیه السلام به خواهش معاویه پس از امضاء صلحنامه و مدتی پس از آن،  امام حسن علیه السلام و معاویه و دوستان آنه ...
معاویه، رکورددار بدعت
معاویه، رکورددار بدعت معاویه به عنوان سرسلسله خاندان نکبت بار بنی امیه، حکومت 42 ساله خود را از دوران خلیفه دوم آغاز کرد ...
ترسيم چهره معاويه
ترسیم چهره معاویه مـعـاویـه فـرزنـد ابـوسـفـیـان رئیـس مـشـركـان مـكـه و دشـمـن دیـرینه اسلام بود.مـعـاویـه در اواخر ...
چرا امام حسن(ع) با معاویه صلح کرد؟
چرا امام حسن علیه السلام با معاویه صلح کرد؟ شاید بزرگترین و مهمترین کلام رسول گرامی اسلام در مورد ایشان این کلام باشد ...
آيا سب و لعن معاویه و یزید جایز است؟
آیا سب و لعن معاویه و یزید جایز است؟ اهل سنت به استناد قولی که از حضرت رسول خدا روایت می‏کنند که :« سباب اعلم فسق یا کفرٌ» ح ...
چرا امام حسین (ع) در دوران معاویه قیام نکرد ؟
برخورد امام حسین (ع) در مقابل معاویه امام حسین(ع) در دوران یازده ساله امامت خود هم‏زمان با حکومت معاویه، تنش‏هاى فراوانى ...
مصداق سازی چهره های آخرالزمانی
مصداق‌ سازی چهره ‌های آخرالزمانی اشاره: آنچه می خوانید نوشته ایست به خامه مهدویت پژوه فرزانه اسماعیل شفیعی سروست ...
نامه همسر پیامبر به معاویه
نامه همسر پیامبر به معاویه پس از آنكه امام حسن مجتبی (ع) در مدینه (بوسیله زهری كه معاویه فرستاده بود) به شهادت رسید، معاوی ...
قیام امام حسین (ع) را مرگ معاویه بود
قیام امام حسین مرگ معاویه بود مورخان سرآغاز قیام امام حسین (ع) را مرگ معاویه می دانند. تا زمانی که معاویه زنده بود امام (ع ...
ترسیم چهره عاشقان به قلم امام موحدان
ترسیم چهره عاشقان به قلم امام موحدان از نظر نهج البلاغه عبادت تنها انجام یک سلسله اعمال خشک و بى‏روح نیست.اعمال بدنى صورت و ...
امامی که به داد معاویه رسید!
امامی که به داد معاویه رسید! از امام باقر ـ علیه‌السّلام ـ منقول است كه : «ابوالأصفر» پادشاه روم نامه‌ای به معاویه (علی ...
نشانه‏هاى تعارض امام حسن(عليه‌السلام) با معاویه
نشانه‏هاى تعارض امام حسن(علیه‌السلام) با معاویه تمام اقدامات امام در طول دوره بعد از صلح رو در روى اقدامات معاویه قرار داشت. ...
پاسخ دندان شکن امام حسن (ع) به معاویه
پاسخ دندان شکن امام حسن(علیه‌السلام) به معاویه چند روز بعد از امضاى قرارداد صلح، امام حسن(علیه‌السلام) با مردم كوفه وداع ...
سفره رنگین معاویه(علل تنهایی سیدالشهدا2)
سفره رنگین معاویه علل تنهایی سیدالشهدا(2) در شماره قبل، علل تنهای امام حسین(علیه‎السلام) را در شرایط جبهه یزیدیان و ...
چرا امام در زمان معاویه قیام نکرد؟
چرا امام در زمان معاویه قیام نکرد؟ سرّ عدم قیام امام حسین (علیه‌السلام) در دوران حكومت معاویه معاویه، پس از نبرد با دو ...
چهره ی یک جامعه ی اسلامی
چهره ی یک جامعه ی اسلامی عبادت ودعا(18) باز علی را می بینیم که از هر نظر اجتماعی ترین فرد است، آگاه ترین فرد به اوضاع و احوال ...
چهره واقعي حاجيان در حج
چهره واقعی حاجیان در حج عده‌اى از اصحاب و شاگردان ائمه (علیهم السلام) به كشف و شهود راه یافته‌اند و باطن كسانى را كه در سرزم ...
چهره امام مهدي عليه السلام در آيينه القاب
چهره امام مهدى عليه السلام در آيينه القاب القاب ائمه اطهار عليهم‏السلام، از آن جمله القاب امام زمان (عجل‏الله‏تعالى‏فرجه)، ي ...
رآن و تخریب گران چهره‌ی نبوی
قرآن و تخریب گران چهره‌ی نبوی   دشمنان همیشه برای تخریب چهره نبوی و رهبران آسمانی از شیوه‌های گوناگون بهره می‌گیرند و ترور ...
اى آفتاب چهره نهان كرده در سحاب
اى آفتاب چهره نهان كرده در سحاب خرم جهان دوباره شد از مقدم بهار سر زد دوباره لاله و نسرین به كوهسار صدها شقایق از ...
لب گشودن امام حسن علیه السلام در مجلس معاویه
لب گشودن امام حسن علیه السلام در مجلس معاویه   طبرسی از شعبی، ابو مخنف و یزید بن حبیب مصری، روایت کرده که آنها گفتند: رو ...
زندانبانی كه چهره بر خاك نهاد!
زندانبانی كه چهره بر خاك نهاد! زمانى امام حسن عسكرى علیه السلام را به زندان «على بن ‏نارمش‏» بردند. او از دشمنان سرسخت آل ...
امام حسن از صلح با معاویه چه گفت؟!!
امام حسن از صلح با معاویه چه گفت؟!! از سلیم بن قیس نقل شده كه حضرت امام حسن مجتبی (علیه السلام) بعد از صلح با معاویه بر م ...
افشاگرى چهره بنى ‏امیه و بیدارى افكار عمومى
افشاگرى چهره بنى ‏امیه و بیدارى افكار عمومى بنى ‏امیه چهره واقعى خود را در زیر پرده ریا و حیله و نیرنگ و حتى مقدس مآبى، م ...
افشاى مفاسد معاویه و یزید
افشاى مفاسد معاویه و یزید در سخنان امام حسین علیه السلام الف: افشاگرى علیه معاویه 1- افشاى چهره معاویه و همراهان در جن ...
پاسخ امام حسین علیه السلام به نامه معاویه در مورد تقاضاى بیعت با یزید
پاسخ امام حسین علیه السلام به نامه معاویه در مورد تقاضاى بیعت با یزید پاسخ امام حسین علیه السلام رؤوس مهم جوابیه امام علی ...
مبارزات سیاسى امام‏حسین علیه السلام در زمان معاویه
مبارزات سیاسى امام‏حسین علیه السلام در زمان معاویه امام حسن علیه السلام در اثر توطئه‏اى شوم كه از سوى معاویه تدارك دیده ‏ ...
چهره تبهكار و دوروى بنى‏عباس
چهره تبهكار و دوروى بنى‏عباس در میان خلفاى بنى‏عباس، هارون قلمروى پهناور و گسترده داشت. صحراى حجاز، عراق، شام و ایران بخش ...
دو چهره از دو دین تاثیرکدامیک بیشتر است؟
دو چهره از دو دین تاثیرکدامیک بیشتر است؟ آنانکه اخبار فرهنگی و هنری را همواره دنبال می کنند مطلع اند که هفته های اخیر شاهد ...
چهره تابنده
چهره تابنده   ماه رویان جهان را ز دل آرام ربود پرده، چون ماه من از چهره تابنده گشود حوریان گو كه بسو ...
زمین چهره ماه را زشت کرد
زمین چهره ماه را زشت کرد محققان دانشگاه کالیفرنیا سانتا کروز اعلام کردند زمین ظاهر واقعی ماه را تخریب کرده زیرا کشش گرانشی س ...
چهره های روز ماه
چهره‌های روی ماه! شاید تا به حال در خیال خود تصاویر زیادی را روی سطح ماه تصور کرده باشید. شما هم می‌توانید چهره‌های مورد علاق ...
تشخیص هویت با چهره و تپش قلب
تشخیص هویت با چهره و تپش قلب   این مقاله سومین مقاله از سری مقالات امنیت و بیومتری است. در دو مقاله "تشخیص هویت با اثر انگشت" ...
موضوعات
کامپیوتر و اینترنت کامپیوتر و اینترنت
مذهبی مذهبی
تغذیه تغذیه
سلامت سلامت
خانواده خانواده
اسرار خانه داری اسرار خانه داری
علمی علمی
گوناگون گوناگون
مطالب تصادفی
یک نفر منتظر آمدن چلچله‏هاست
اختصاصات حضرت سیدالشهداء علیه السلام
مگس وزوزو
زبان فطرت را از یاد نبریم
با یک هنر ساده ،آشنا شوید
چرا غذا می خوریم؟
آشنایی با صنعت تولید سوهان
اگر تو کیفی، من بند کیفم.
یک بغل خنده
نسلی دیگر از ایمیل
شب ششم محرم87(مداحی و سخنرانی)
نی نی و دنیای خوب
راز سر به مْهر
کلید سعادت در قرآن
معتاد خیابانی
كشته زهر جفا
عوامل فردی کاهش دهنده روزی
یک روز من، یک روز استاد
12 خاصیت فوق‌العاده‌ی دارچین
دانستنی های زمستانی
عزاداری ائمه اطهار در روز عاشورا
قند فراوانم آرزو نیست
آنچه می دانید را عمل کنید و در آنچه نمی دانید احتیاط !
مبارزه 2 نسل از پردازنده‌هاي چهار هسته‌اي اينتل
آخرین کلام امام حسین (ع) در قتلگاه
آمار وب سایت
تاریخروزبازدیدکننده
1395/2/17
جمعه 99
1395/2/16
پنجشنبه 1134
1395/2/15
چهارشنبه 1309
1395/2/14
سه شنبه 1252
1395/2/13
دوشنبه 1514
1395/2/12
یکشنبه 1427
1395/2/11
شنبه 1523
تعداد کاربران آنلاین : 3
تمامي مطالب بصورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر ، گردآوری شده و AdSearch.ir در مورد محتوای مطالب مسئول نمی باشد.