صفحه اصلی تماس با ما

حواست کجاست؟ 


کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه، کودکانی هستند که در تمرکز مشکل دارند یا نمی‌توانند مدتی طولانی کاری را انجام دهند و یا در تشخیص اینکه چه چیزی مهم است، دچار مشکل هستند.

حواست کجاست؟

- حواست کجاست؟ مامان! اون گربه را نگاه کن؛ داره کجا راه میره؟

این بازی همیشه «رضا» بود. اوایل فکر می‌کردم برای اینکه جواب سوال‌ها را ندهد مدام خودش را به آن راه می‌زند. حواسش به همه‌چی بود، جز درس. به معلم‌اش گفتم. انگار داغ دل او را هم تازه کردم؛ ناراحت گفت: «سرکلاس هم‌همین‌طور است؛ یا سرش زیر میز است و دنبال پاک کنی که گم کرده می‌گردد یا نگاهش مدام به بچه‌های حیاط است که ورزش دارند!» ...

بسیاری از والدین قبل از آنکه از اصطلاح «اختلال کمبود توجه» برای تعریف نحوه رفتار فرزندنشان استفاده کنند، می‌دانند که «اشکالی در کار است.» این اشکال باید به این صورت باشد که کودک پیوسته در جنب و جوش است. نمی‌تواند بیش از چند دقیقه روی موضوعی خاص تمرکز کند یا دست به عمل می‌زند و بعد فکر می‌کند.آنها نمی توانند تمرکز کنند.

 

تمرکز چیست؟

تمرکز در وهله اول یک تلاش ذهنی است برای انسجام بخشیدن به فکر، جمع و جور کردن آن و تمرکز حواس یعنی عوامل حواس‌پرتی را به حداقل رسانیدن.

این اختلال بر همه کارهایی که فرزندان انجام می‌دهد تأثیر می‌گذارد و همچنین دوست‌یابی و حفظ آن، عضویت در باشگاه‌ها، شرکت در ورزش و فعالیت در مدرسه را دشوار می‌سازد. به علاوه سایر اعضای خانواده را تحت تأثیر قرار می‌دهد. متاسفانه برای عده‌ بسیاری از مردم، بیش‌فعالی مترادف کمبود توجه شده است اما همه کودکانی که دچار اختلال کمبود توجه هستند، بیش‌ فعال نیستند.

کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه، کودکانی هستند که در تمرکز مشکل دارند یا نمی‌توانند مدتی طولانی کاری را انجام دهند و یا در تشخیص اینکه چه چیزی مهم است، دچار مشکل هستند.این دسته ازکودکان احتمالاً آن علاقه و اهمیتی را دریافت نمی‌کنند که کودکانی که پیوسته فعال‌اند، از آن بهره‌منداند اما واضح است که دچار اختلال کمبود توجه هستند. این دسته از کودکان برای تداوم در انجام یک کار و تمرکز بر جوانب مهم گفتگو یا تکالیف مربوط به مدرسه مشکل دارند. آنها اغلب تکالیف و وظایفشان را به اتمام نمی‌رسانند زیرا به سرعت از یک فعالیت به فعالیتی دیگر می‌پردازند و یا حواسشان توسط محرک‌های بیرونی پرت می‌شود.

دانش‌آموز بی‌تمرکز را چگونه بشناسیم؟

دانش‌آموزی که اختلال تمرکز دارد حداقل باید هشت معیار از چهارده معیار زیر را دست‌کم برای مدت 6 ماه داشته باشد:

1- اغلب با دست یا پاهایش بازی می‌کند یا پشت میزش حرکت می‌کند.

2- وقتی از او می‌خواهند در جای خودش بنشیند، به سختی می‌تواند این کار را انجام بدهد.

3- حواسش به آسانی با محرک‌های بیرونی (اشیاء، صداها، تصاویر، مردم و غیره که مستقیما به کاری که در حال انجام آن است، مربوط نیستند) پرت می‌شود.

4- در بازی‌ها یا موقعیت‌های گروهی به سختی می‌تواند منتظر نوبتش بماند.

5- اغلب به پرسش‌ها، پیش از آنکه به طور کامل طرح شوند، پاسخ می‌گوید.

6- در دنبال کردن دستور‌هایی که دیگران به او می‌دهند، دچار مشکل می‌شود (البته نه به دلیل مخالفت با دستورالعمل یا ناتوانی از درک آن.

دانش‌آموز را به تمرکز روی یک تکلیف تا هر زمانی که می‌‌تواند، تشویق کنید. به تدریج، طول زمان لازم برای تشویق شدن را افزایش دهید

7- در تمرکز هنگام کار یا فعالیت‌هایش مشکل دارد.

8- اغلب از کاری ناتمام به کاری دیگر می‌پردازد.

9- هنگام بازی نمی‌تواند ساکت و آرام باشد.

10- اغلب زیاد حرف می‌زند.

11- مدام سخن دیگران را قطع می‌کند یا مزاحم آنها می‌شود؛ برای مثال، به وسط بازی کودکان دیگر می‌پرد.

12- اغلب به نظر می‌رسد که به آنچه به او گفته می‌شود گوش نمی‌دهد.

13- معمولا لوازمی همچون اسباب‌بازی، قلم و کتاب را که برای انجام تکالیف یا فعالیت‌ها در مدرسه و خانه لازم است، گم می‌کند.

14- اغلب به فعالیت‌هایی می‌پردازد که از لحاظ فیزیکی خطرناک است (نه به خاطر ماجراجویی) و پیامدهای ممکن را در نظر نمی‌گیرد؛ برای مثال، بدون نگاه کردن به وسط خیابان می‌دود.

5 توصیه به معلم و خانواده

1- سعی کنید میان رفتار ناشی از سرپیچی (وقتی کودک از انجام کاری امتناع می‌کند) و رفتاری که نتیجه اختلال کمبود توجه است (وقتی کودک نمی‌تواند کاری را انجام دهد)، تمایز قایل شوید و برخوردهای متفاوت داشته باشید.

2- نتایج آزمون‌های گروهی را با احتیاط تعبیر کنید. ممکن است این کودک خاص در آزمون شتاب کرده و با عجله پاسخ داده باشد، تکانشی یا حواس‌پرت باشد و آزمون را به طور کامل انجام نداده باشد.

3- به یاد داشته باشید که تجویز دارو به معنای درمان قطعی نیست و شاید آموزش اضافی لازم باشد.

4- از انرژی و خود اندوختگی کودک مبتلا به اختلال کمبود توجه بهره بگیرید تا مشکلات بالقوه را رفع کنید.

5- در اوقات فراغت از درس مانند زنگ تفریح، نظارت دقیق داشته باشید تا به کنترل مخاطرات کمک کنید و از هرگونه آسیب‌احتمالی جلوگیری کنید.

حواست کجاست؟

راه‌هایی برای افزایش تمرکزدانش‌آموزان

1- وقتی دانش‌آموز تمرکز می‌کند، پاداش‌های مادی وملموس به او بدهید (مثلا یک نمره در کلاس درس، اول صف بودن، توزیع مواد درسی، پنج دقیقه وقت آزاد وغیره). حتی پاداش‌های غیرمادی و ناملموس هم مناسب‌اند؛ مثلا تحسین، دست دادن، لبخند زدن و این‌جور چیزها.

2- قواعد و قوانینی برای کلاس درس تعیین کنید (مثلا کار کردن در سکوت، اتمام تکالیف) و آنها را تصریح و تکرار کنید و دانش‌آموز را هنگام پیروی از قوانین تشویق کنید.

3- دانش‌آموز را به تمرکز روی یک تکلیف تا هر زمانی که می‌‌تواند، تشویق کنید. به تدریج، طول زمان لازم برای تشویق شدن را افزایش دهید.

4- با دانش‌آموزان قراردادی بنویسید و در آن تصریح کنید که چه رفتاری از او انتظار می‌رود (مثلا تمرکز روی یک تکلیف) و اینکه کدام تشویق، زمانی که شرایط قرارداد انجام شد، در دسترس او قرار خواهد گرفت.

5- کیفیت و وضوح توضیحات و دستور‌العمل‌های داده شده به دانش‌آموزان را بررسی کنید.

6- به دانش‌آموز یاد دهید که از تمرکز بنیادین و مهارت‌های مطالعه استفاده کند (مثلا خواندن برای درک ایده‌ اصلی، یادداشت برداشتن، تمرکز بر نکات مهم، تعیین رئوس مطالب، خلاصه کردن، مطالعه در یک محیط مناسب و غیره.

7- موضوع درس را برای دانش‌آموز، هدفمند و معنادار کنید.

8- محیط را به گونه‌ای سازماندهی کنید که محرک‌های پریشان‌کننده حواس کاهش یابد.

9- انجام کاری ناخوشایند را با کاری خوشایندتر دنبال کنید. اجرای دومی را منوط به اتمام اولی کنید.

10- یکی از هم‌سالان را به عنوان مربی تعیین کنید تا با دانش‌آموز کار کند و نمونه‌ای برای عادات کاری مناسب باشد.

11- تکالیف طولانی‌ را به تکالیف کوتاه‌تر تقسیم کنید و به او یاد بدهید که چگونه تکلیف‌هایش را مرور کند.

12- دستور‌العمل‌ها را مرحله‌بندی کرده به شیوه‌های مختلف (شفاهی یا کتبی) به او ارایه دهید.

13-مطمئن شوید که دانش‌آموز می‌داند که دستور‌العمل‌ها فقط یک بار داده می‌شوند.

14- دسته‌بندی‌های مختلف را امتحان کنید تا موقعیتی را که دانش‌آموز در آن راحت‌تر می‌تواند تمرکز کند، تعیین کنید.

15- دانش‌آموز را از هم‌کلاسی‌هایی که ممکن است رفتارهای نامناسب را ترغیب یا تحریک کنند، جدا سازید و محرک‌های حواس‌پرتی را در اطراف و روی میز دانش‌آموز کاهش دهید.

به منظور نظارت بر تمرکز دانش‌آموز، ترتیبی بدهید که مدام جلوی چشمتان باشد و تماس چشمی خود را با او به طور مستمر حفظ کنید

16-دانش‌آموز را برای شروع، ادامه و تمام تکالیفش تشویق کنید.

17- به دانش‌آموز تکالیف کوتاه‌تری بدهید و به تدریج، اگر در انجام آنها موفق عمل کرد، تعداد را افزایش دهید.

18- از وسایل جذاب برای برقراری ارتباط با دانش‌آموز استفاده کنید (ابزار شنیداری، دیداری و غیره-

19- به دانش‌آموز یاد دهید که به مهارت‌های یادداشت‌برداری توجه کند. در برخی از موارد که مشکل دانش‌آموز خیلی شدید است، می‌توانید جاهای مهم را خودتان به او نشان بدهید یا برایش خط بکشید.

20-هنگامی که با دانش‌آموز حرف می‌زنید، با او ارتباط فیزیکی داشته باشید.

21-از دانش‌آموز بخواهید در بازی‌هایی شرکت کند که مستلزم مدت زمان‌های متفاوت در تمرکز هستند (مثل منچ و شطرنج).

22- مطمئن شوید تکالیف درسی دانش‌آموز در سطح توانایی او بوده و دانش‌آموز هنگام خواندن می‌داند دنبال چیست.

23- به منظور نظارت بر تمرکز دانش‌آموز، ترتیبی بدهید که مدام جلوی چشمتان باشد و تماس چشمی خود را با او به طور مستمر حفظ کنید.

24- هنگامی که دانش‌آموز در حال انجام تکلیف نیست، به او توجه نشان دهید. این دانش‌آموزان به جنب ‌و جوش بیشتری نیاز دارند. گاهی به آنها اجازه بدهید به حیاط بروند و برگردند.

حواست کجاست؟

25-مرتب به آنها نگویید: «توجه کن!، حواست کجاست!، اگر حواست را بیشتر جمع کنی می‌توانی...!» این عبارت‌ها باید بسیار کم مورد استفاده قرار بگیرد چرا که موجب اضطراب دانش‌آموز می‌شود.

26-این اختلال را به هوش کودک نسبت ندهید و وی را سرزنش نکنید.

27-این دانش‌آموزان به طور کلی در درک و احساس زمان مشکل دارند. به همین دلیل در تنظیم رفتارهای خود و سازمان‌دهی‌ آنها دچار مشکل می‌شوند و نمی‌توانند صبور و شکیبا باشند. اگر چنین دانش‌آموزی در کلاس دارید، بیشتر صبور باشید.

و درنهایت باید بدانید برخورد مناسب با این کودکان نیاز به زمان، پشتکار، مداومت، همکاری و هماهنگی زیادی دارد و به همین دلیل مربیان و والدین باید همواره روحیه‌ با نشاط، شاداب، طنزپرداز و شوخ‌طبعی را در خود حفظ کنند.

در مقطع ابتدایی

â–ھ نزدیک‌تر نشستن کودک به شما و دورتر بودنش از همکلاسی‌ها به کاهش حواس‌پرتی او کمک می‌کند.

â–ھ در نظر گرفتن تکالیف کم و یا تقسیم آنها به بخش‌های کوتاه‌تر انجام تکالیفش را بهبود می‌بخشد.

â–ھ یک فهرست بررسی کنار تکالیف کودک روی میزش بگذارید تا در انجام تکالیف او را کمک کند.

â–ھ برای آموختن مقررات کلاس و رعایت مستمر آن تشویق اضافی و مداوم می‌تواند موثر باشد. (امتیاز برای رفتارهای مناسب و واداشتن کودک به پرداخت جریمه (به صورت امتیاز) برای رفتارهای نامناسب.

 

 

 

فرآوری: نوریه نوچمنی

بخش خانواده ایرانی تبیان


منبع: روزنامه سلامت

توجه : در صورت ناقص بودن مطلب لطفا به لینک منبع مراجعه بفرمایید.
 برچسب ها : 

کجاست

حواست

 منبع : Tebyan.net   لینک منبع : حواست کجاست؟
مطالب مرتبط  با حواست کجاست؟
حسن، حواست کجاست؟
حسن، حواست کجاست؟ حسن کوچولو روی پله در کوچه نشسته بود و گریه می‌کرد، پسر همسایه علی او را دید و رفت جلو و از حسن ...
حواست کجاست؟
حواست کجاست؟  کودکان مبتلا به اختلال کمبود توجه، کودکانی هستند که در تمرکز مشکل دارند یا نمی‌توانند مدتی طولانی کاری را انج ...
مرز میان غیرت و بددلی کجاست؟!
مرز بین غیرت و بددلی کجاست؟! «غیرت» صفتی است که در انسان موجب برانگیخته شدن فرد برای حفظ و حراست نسبت به چیزی می‌شود که آن ف ...
محدوده ی تسامح ، گذشت و شدت عمل در کجاست؟
محدوده ی تسامح، گذشت و شدت عمل در کجاست؟ مدارا و عفو از ارزشهای والای انسانی و دینی و مورد تأکید اسلام است ولی مداهنه و ...
گیر استجابت دعاهایمان کجاست؟
گیر استجابت دعاهایمان کجاست؟ بسیار می‌شنویم که می‌گویند: "دعایمان مستجاب نمی‌شود!" یا اینکه "چه کنیم که دعایمان مستجاب شود؟" ...
دره مرگ کجاست؟
دره مرگ کجاست؟ «دره مرگ» منطقه ای در کالیفرنای جنوبی، نزدیک نوادا- در آمریکای شمالی- است که طول آن 225 کیلومتر و پهنایش ...
این خدا که می‌گویی کجاست؟
این خدا که می‌گویی کجاست؟ بیش‌تر کودکان، با طرح سوال‌های غیرمنتظره درباره‌ موضوعات مختلفی از جمله خدا، موجب شگفتی بزرگسالان ...
کیف پول من کجاست؟
کیف پول من کجاست؟ مبتکر چینی، کیف پول هوشمندی برای افراد فراموشکار عرضه کرده است که دیگر کیف پول خود را جایی جا نگذارند. ...
ریشه نسل عرب و عجم کجاست ؟!
ریشه نسل عرب و عجم کجاست؟ برخی از مفسران می گویند: «اكثر عجم از نسل حضرت اسحاق هستند» و علامه طباطبائی می گوید: «عموم مومنان ...
اعتبار زمانی قرآن تا کجاست؟!
اعتبار زمانی قرآن تا کجاست؟! همانطور که همه می دانیم قرآن دارای بعد ظاهری و باطنی است و برنامه کامل جهت زندگی. آیا ...
کرسی خدا کجاست ؟
کرسی خدا کجاست ؟ در مقاله گذشته قول دادیم برخی از واژه های قرآن را از منظر فرقه های مختلف اسلامی بررسی کنیم و به ...
آرامش کجاست؟
آرامش کجاست؟ به‌ طور کلّی، آرامش و دلهره نقش بسیار مهمّی در سلامت و بیماری فرد و جامعه و خوشبختی و بدبختی انسان‌ها دارد و ...
اعراف کجاست؟اصحاب اعراف چه کسانی هستند؟
اعراف کجاست؟ اصحاب اعراف چه کسانی هستند؟ مردمان سه دسته‌اند آن‌ها که مۆمنان راستین هستند و در پرتو ایمانشان وارد بهشت می‌ ...
ریشه تقدس مسجدالاقصی کجاست؟
ریشه تقدس مسجدالاقصی کجاست؟ از عبداللّه‏ بن عمر روایت شده که انبیاء بیت‏المقدس را ساختند و در آن زیستند و یک وجب از آن نی ...
عالم ذر چیست و کجاست؟
عالم ذر چیست و کجا است؟ تعبیر عالم ذر و خصوصیات آن که مفسران، فلاسفه و متکلمان را به خود مشغول ساخته برگرفته از ...
وقتی آقا بیاید، فرزند من کجاست؟
وقتی آقا بیاید، فرزند من کجاست؟ روزی که امام زمانمان ظهور کنند ، فرزندان ما در سپاه او هستند یا در مقابل او ؟ رَ ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روزا ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روزا ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می‌زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می‌زنید این عکس کجاست؟
حدس می‌زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می‌کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد ر ...
نمایشگاه کتاب کجاست؟
نمایشگاه کتاب کجاست؟ احمد و ریحانه خواهر برادر هستن. احمد کلاس پنجم و خواهرش ریحانه هنوز مدرسه نمیره و پنج سالشه. احم ...
کتابخونه کجاست؟
کتابخونه کجاست؟ کتاب و کتاب وکتاب خونه و خونه وخونه اینجا کجاس؟؟ کتابخونه کتاب و شعر و داستان دا ...
حواستو متمرکز کن!
حواستو متمرکز کن! تمرکز حواس یعنی؟ عوامل حواس پرتی را به حد اقل رساندن… تمرکز هر شخص به نسبت کاهش عوامل حواس پرتی ا ...
جوجه‌ام کجاست؟
جوجه‌ام کجاست؟ روزی بود و روزگاری. خانم اردکی بود که در کنار دریاچه ای آرام و خلوت زندگی می کرد. او هر روز با ده جوجه اش ...
خدا کجاست؟
خدا کجاست؟ فرزندم! پرسیده بودی، خدا کجاست؟ تو زمینه؟ و من جواب دادم: نه عزیزم، خدا همه جاست. روی زمین، آسمون، روی کوه و تو ...
خدا کجاست؟
خدا کجاست؟ در قسمت قبل تعریف کرده بودیم که دانه ی برف متوجه ی دختر کوچولوی زیبایی شده بود که پشت پنجره ی اتاقش نشسته بود.سا ...
جاي دعا کجاست ؟
قرمزی کجاست؟
قرمزی کجاست؟ قسمت اول   قرمزی کی بود؟ رنگ کفش پری کوچولو بود! پری کوچولو، قرمزی را دوست نداشت. همیشه می‌گف ...
مناطق ممنوعه شیطان کجاست؟(شناختنامه شیطان6)
شناختنامه شیطان (6) مناطق ممنوعه شیطان کجاست؟ قلمروی شیطان «تشریع‏» است نه «تکوین‏» یعنی قلمروی شیطان فعالیتهای تشریعی ...
برزخ کجاست و چگونه جایی است؟ - رازهای مرگ 18
برزخ کجاست و چگونه جایی است؟ رازهای مرگ 18 این مقدمه را حتما بخوانید   برزخ‌چیزی است كه میان دو شی‌ء‌ حایل شود. ا ...
بهشت شما کجاست؟
بهشت شما کجاست؟ راستی بهشت آدمها کجاست؟ این سوال را اگر از ما بپرسید خواهیم گفت: بهشت در چند قدمی شماست. مگر نه ...
پدر اقتدارت کجاست؟
پدر اقتدارت کجاست؟ اگر کودک دیروز از صلابت و اقتدار افراطی پدر می نالید، کودک امروز از عدم اقتدار و گاها از فقدان تکیه گاهی ...
محرم یا نا محرم، تفاوت کجاست؟
محرم یا نا محرم ، تفاوت کجاست؟ همه چیز از نه سالگی شروع شد از همان روزی که جشن تکلیف برایم گرفتند، مادرم از محرم و نامحرم گف ...
حد و مرز گذشت تا کجاست؟
حد و مرز گذشت تا کجاست؟     بزرگواري و کرامت به عنوان يک خصيصه انساني ، زيباترين جلوه هاي اخلاقي را ترسيم مي کند . اين مسئله ...
تربت معشوق کجاست؟
تربت معشوق کجاست؟ از جمله نشانه های تربت امام حسین علیه السلام و فرق تربت امام حسین علیه السلام با بقیه خاک ها این است ...
می زند بانگ منادی که گنهکار کجاست؟
می زند بانگ منادی که گنهکار کجاست؟ آنکه از فرط گنه ناله کند زار کجاست؟ آنکه زاغیار برد شکوه بر یار کجاست   باز ماه رم ...
فاطمه گوید خداوندا حسین من کجاست؟
فاطمه گويد خداوندا حسين من کجاست؟ خانه شير خدا امشب پر از نور خداست الـبشاره ليله ميلاد مصباح الهـداست بر سر د ...
عالم برزخ کجاست؟
عالم برزخ کجاست؟ برزخ؛ جاده یکطرفه به آن سوی جهان البَرْزَخُ: ما بین كل شیئین، و فی الصحاح: الحاجز بین الشیئین. و البَر ...
حد و مرز همسایگی تا کجاست
حد و مرز همسایگی تا کجاست ؟ در هر چیزى حد و مرز و حریمى وجود دارد. وقتى از اندازه‏گذشت، صفحه برمى‏گردد و اوضاع، به گونه‏اى د ...
محدوده شفاعت تا کجاست؟
محدوده شفاعت تا کجاست؟ شفاعت مطلق و بی قید و شرط را یهود و نصاری و مشركان معتقد بودند ، امّا شفاعتی كه قرآن آن را پذیرفت ...
قبر حضرت زینب (س) کجاست؟
قبر حضرت زینب (س) کجاست؟ یکى از موضوعات مورد پرسش تعیین محل دقیق قبر مطهر حضرت زینب کبرى علیها السلام است. این سؤال به خاط ...
برهوت کجاست؟
برهوت کجاست ؟ یکى از مباحثى که در ارتباط با عالم برزخ مطرح است برهوت است .برهوت مانند وادى السلام که جایگاه ارواح مومنین و ...
ریشه توکل واقعی کجاست؟
ریشه توکل واقعی کجاست؟ "توحید" ضد شرک است ، و آن یا توحید در اصل ذات است به معنى عدم ترکیب خارجى و عقلى در ذات خداى متع ...
قبر دختر پيغمبر(ص) کجاست؟
قبر دختر پیغمبر(ص) کجاست؟ «و لاى الامور تدفن لیلا بضعة المصطفى و یعفى ثراها» متاسفانه مزار جاى دختر پیغمبر نیز روشن ...
درخت طوبی چست و کجاست؟
درخت طوبی چیست و کجاست؟ باری، درخت طوبی و سدرة المنتهی که خدای بخشاینده نهالش را نشاند، همان دوستی و ولایت امیر مؤمنان و ...
عالم ذر کجاست؟
عالم ذر کجاست؟ عالم ذر و تعهد انسان به خداپرستی در این عالم چیست؟  در این باره توجه به چند نکته لازم است: الف) ...
مزار حقیقی زینب کبری کجاست؟
مزار زینب کبری کجاست؟ محل دفن حضرت زینب علیهاالسلام یكى از موضوعات مورد پرسش تعیین محل دقیق قبر مطهر حضرت زینب كبرى علی ...
حسین(ع) امروز کجاست؟
گام به گام با کاروان عشق كاروان حسین علیه السلام همچنان به راه خویش می رود تا منزلگاه « قصر بنی مقاتل » (بیست و سومین منزل ت ...
مزار دختر پیغمبر کجاست؟
مزار دختر پیغمبر کجاست؟ «و لاىّ الامور تُدفَنُ لَیلاً بِضعةُ المصطفى و یُعفى ثَراها» متاسفانه مزار دختر پیغمبر مشخص نیست. ا ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روزا ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد روز ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد رو ...
حدس می زنید این عکس کجاست؟
حدس می زنید این عکس کجاست؟ فکر می کنید تا چه حد دنیا را می‌شناسید و از مناطق مختلف آن سر در می‌آورید؟ نظرتان درباره رشد ر ...
موضوعات
کامپیوتر و اینترنت کامپیوتر و اینترنت
مذهبی مذهبی
تغذیه تغذیه
سلامت سلامت
خانواده خانواده
اسرار خانه داری اسرار خانه داری
علمی علمی
گوناگون گوناگون
مطالب تصادفی
بهشت مصطفی
معرفی عترت حضرت زهرا سلام الله علیها
رجیستری ویندوز (Taskbar
ترین‌های جهان
مصرف را کنترل کنیم !
آیا سبّ ولعن به یک معنا است ؟
کبوتر
فرشته های حسود
مژده تبیان به پژوهشگران کشور
راه شناخت بهترين دوست (كنكاشي در امر به معروف و نهي از منكر)
دو قلب دوست
زیر پایمان
چهار حادثه مهم شب عاشورا
تجربه 10 سال طبابت در تلویزیون
دعای عرفه، سیر اندیشه در آفاق جهان
اطوی داغ
نماز را در چند نوبت بخوانیم؟!
همکلاسی سلام!
راه های رهایی از اندوه در آموزه های قرآن !!
ابر خودروهای آینده
سرشكی بر پهنای گونه تاریخ
کلاس ریاضی
با شکم گرسنه نباید آب خورد (طنز)
چرا درخشان‌ترین انفجار عالم هنوز دیده می‌شود؟
خطرناک‌ترین ویروس برای جامعه
آمار وب سایت
تاریخروزبازدیدکننده
1395/2/17
جمعه 452
1395/2/16
پنجشنبه 1134
1395/2/15
چهارشنبه 1309
1395/2/14
سه شنبه 1252
1395/2/13
دوشنبه 1514
1395/2/12
یکشنبه 1427
1395/2/11
شنبه 1523
تعداد کاربران آنلاین : 13
تمامي مطالب بصورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر ، گردآوری شده و AdSearch.ir در مورد محتوای مطالب مسئول نمی باشد.