صفحه اصلی تماس با ما

11 حيواني که از استتار استفاده مي کنند

کرم

سرزمين حيوانات يک مکان خطرناک و وحشي است که حيوانات مجبورند براي بقاي خود هوشيار باشند، يکي از توانايي هاي بسيار هوشمندانه که خداوند به برخي از حيوانات براي بقاي نسل اعطا کرده، استتار است. حيوانات توانايي تقليد از گياهان، پوشش زمين يا حتي ديگر حيوانات را براي مخفي شدن و يا شکار کردن دارند. اين مقاله، فهرستي از حيواناتي است که هنر مخفي شدن به آنها هديه داده شده است.

آفتاب پرست (سمندر) (Chameleons)

برعکس عقايد عموم، سمندرها فقط هنگامي تغيير رنگ مي دهند که احساس خطر کنند. رنگ پوست معمولي آنها خاکي روشن است که آنها را از ديد دشمناني که نه چندان خطرناک هستند، مخفي نگه مي دارد. تقريباً نصف گونه هاي سمندرهاي دنيا در جزيره ماداگاسکار زندگي مي کنند اما آنها در آفريقا، خاورميانه و اروپاي جنوبي هم ديده مي شوند.

آفتاب پرست

پلنگ ها (يوزپلنگ)  (Leopards)

چه با پوست خال خالي (مناسب مخفي شدن در محوطه هايي که نور خورشيد از ميان آنها مي تابد در زمينه قاره آفريقا) يا سياه (ايده آل براي حرکت هنگام شب يا کمين در سايه ها) اين گربه هاي با شکوه ولي کشنده با يک استتار ايده آل زاده مي شوند. خرگوش، بوفالوي جوان  ميمون ها، هيچ شانسي در مقابل حمله ناگهاني يک پلنگ مخفي نخواهند داشت.

يوزپلنگ

خرس هاي قطبي (Polar Bears)

خرس هاي ديگر و انسان هاي شکارچي دشمن خرس قطبي با شکوه هستند. اما با همرنگ شدن با سفيدي برف در مناطق قطبي و با پوشش خز سفيدشان (پوستين) از بعضي خطرها مي توانند دوري کنند. فقط دماغ يک خرس قطبي و کف پا و دست هايشان بدون خز است.

خرس قطبي

لاک پشت ها (Turtles)

اگر شما يک ماهي هستيد(!) بهتر است قبل از اين که کنار يک صخره بزرگ در درياچه استراحت کنيد، با دقتي مضاعف به اطراف خود نگاه کنيد.

چون آن صخره مي تواند يک لاک پشت مخفي شده باشد. صدها گونه لاک پشت و سنگ پشت براي مخفي شدن از ديد قرباني خود يا شکارچيان بزرگ مانند تمساح ها از اين روش استفاده مي کنند. متأسفانه استتار نمي تواند از لاک پشت ها در برابر تور ماهيگيران حفاظت کند.

لاک پشت

جغدهاي قطبي (Arctic Owls)

توندراي قطبي، سرد، لم يزرع و کاملاً سفيد است. جغدهاي قطبي يک کت با پرهاي سفيد برفي دارند که آنها را گرم نگه داشته و از ديد شکارچياني چون روباه و گرگ در امان نگه مي دارد.

جغد برفي

حشرات درختي (Bark Bugs)

براي اکثر حشرات، پرندگان، موجودات بدي هستند، براي حشرات درختي که از درختان در اطراف دنيا آويزان مي شوند، اين مسئله هم صدق مي کند. براي مخفي شدن در درخت که خانه طبيعي نصف پرندگان دنيا مي باشد، حشرات درختي بايستي در ظاهر، خود درخت به نظر آيند.

حشرات درختي

فرشته کوسه (Ornate Wobbegongs)

اگر در آب هاي کم عمق استراليا يا گينه نو شنا مي کنيد، مواظب فرشته کوسه ها هم باشيد، گرچه ممکن است نتوانيد آنها ببينيد!! اين ماهي ها با بدني صاف در کف اين آب ها خوابيده و نقش بدن شن و ماسه و مرجان مانند آنها، کاملاً با محيط هماهنگي پيدا مي کند. اين کوسه ها در استتار حتي يک قدم نيز جلوتر رفته و موهاي چانه خود را هم مانند علف هاي دريايي در معرض جريان آب قرار مي دهنند. قرباني که در جلوي دهان اين کوسه شنا کند، بدون اين که متوجه شود که چه چيزي او را آشکار کرده است، خورده مي شود.

فرشته کوسه

مارهاي زهرافکن (Gaboon Vipers)

مار زهرافکن (يکي از سمي ترين مارهاي روي زمين مي باشد) براي مخفي شدن از ديد طعمه خود، پوست قهوه اي خاکستري خود را به فرم خال خالي در مي آورد. اين مار بزرگ لابه لاي برگه هاي مرده که معمولاً کف جنگل هاي  باراني آفريقا را فرش مي کند، مخفي مي شود. آنها همچنين دوست دارند در ميان برگ ها و خاشاک درون کف جنگل چنبره زده و ناگهان به سمت طعمه بيچاره که انتظار حمله را نداشته، خيز بردارند.

مارهاي زهرافکن

پروانه هاي برگي شکل (Leaf Butterflies)

اين پروانه ها با تقليد از ساقه و رگه و رنگ برگ هاي مرده در استتار کامل و بي حرکت مي مانند. پرندگاني که از بالاي سر آنها عبور مي کنند، اين پروانه هاي متعلق به آسياي جنوب شرقي را بدون هيچ گونه شکي، مانند برگ مرده مي بينند.

پروانه هاي برگي شکل

مارمولک هاي اژدهايي (Dragon Lizards)

عنکبوت ها، مارها، پرندگان و حتي ديگر مارمولک ها همگي خواهان اين هستند که جزئي از مارمولک اژدهايي باشند، چون آنها موثرترين روش استتار را در دنيا دارند. نه تنها اين مارمولک ها هنگام نشستن روي يک شاخه درخت، به طوري هم رنگ آن مي شوند که اصلاً ديده نشوند بلکه باعلم به اين که شکارچيان آنها به کوچک ترين حرکتي حساس هستند، به طور فوق العاده اي بي حرکت مي مانند. اين روش زندگي را مهيج نمي سازد ولي حداقل آنها زنده مي مانند تا براي ديگران تعريف کنند.

مارمولک هاي اژدهايي

آخوندک (Flower Mantises)

دقت کنيد! آن گلي را که مي خواهيد بو کنيد، ممکن است درونش يک آخوندک مخفي شده باشد. آخوندک هاي آفريقاي غربي از حقه استتار رنگي به شکل پرچم يا تخمدان گل استفاده مي کنند تا حشرات کوچک گول خورده و براي بو کردن گل ها به آنها نزديک شوند و ناگهان... ناهار حاضر است!

آخوندک

 

منبع:مجله دانشمند

توجه : در صورت ناقص بودن مطلب لطفا به لینک منبع مراجعه بفرمایید.
 برچسب ها : 
 منبع : Tebyan.net   لینک منبع : 11 حيواني که از استتار استفاده مي کنند
مطالب مرتبط  با 11 حيواني که از استتار استفاده مي کنند
موضوعات
کامپیوتر و اینترنت کامپیوتر و اینترنت
مذهبی مذهبی
تغذیه تغذیه
سلامت سلامت
خانواده خانواده
اسرار خانه داری اسرار خانه داری
علمی علمی
گوناگون گوناگون
مطالب تصادفی
به یک ترجمه ملی نیاز داریم
ارتباط با فضایی ها خطرناک است!
فرمولی برای حل اختلاف در خانه
روزهای عواطف ناپایدار
نقش دعا در زمانه امام
زمینه های بروز عشق و محبت
پیرزن و مسجد
آيا پيامبر اسلام مي‌خواند و مي‌نوشت؟
اصلی ترین عامل اندوه و رفع آن
بهترین خبر کودک و نوجوان
دلم می گوید این کا را بکنم یا نکنم
آلبوم تصویری: کارخانه هیوندای
یک رابطه شیرین و زنانه
رابطه سحرآمیز ایمان و درمان
رحمت الهی در مقابل پاکدامنی یوسف نبی
خواص ماهی و امگا 3 موجود در آن
ضعف جنسی آقایان
محّاجه امام باقر علیه السلام با خوارج
قیامت جایی برای عذرخواهی نیست!
موجودات گوش دراز
عبادت معاوضه ای مردود است ؟!
دوستداران تمرکز بخوانند
اينجا وارد نشويد!!!
گیاهان در قرآن
یک آزمایش ساده
آمار وب سایت
تاریخروزبازدیدکننده
1393/1/30
شنبه 721
1393/1/29
جمعه 1083
1393/1/28
پنجشنبه 1254
1393/1/27
چهارشنبه 1507
1393/1/26
سه شنبه 1703
1393/1/25
دوشنبه 2009
1393/1/24
یکشنبه 2267
تعداد کاربران آنلاین : 7
تمامي مطالب بصورت خودکار و توسط نرم افزار جستجوگر ، گردآوری شده و AdSearch.ir در مورد محتوای مطالب مسئول نمی باشد.